Amazon’un İlk Prime Air Uçağı

Amazon, ABD çapında o kadar çok paket kargolaması yapıyor ki, artık kendi uçağına ihtiyaç duymaya başladı. Şimdi ise bu uçakların neye benzediğini görebiliyoruz.

Seattle’da geçtiğimiz hafta düzenlenen bir medya etkinliğinde Amazon, ilk Prime Air markalı uçağının örtülerini açtı. Uçak, Atlas Air’in sahip olduğu, yük uçağına dönüştürülmüş bir Boeing 767. Amazon, bu yılın başlarında iki uçak kiralama şirketi ile ortaklık yaptığını duyurmuştu – Atlas ve Air Transport Services Group (ATSG). Önümüzdeki iki yıl içerisinde toplamda 40 kargo uçağı kiralamayı planlayan Amazon’un şu anda halihazırda 11 uçağı operasyonda.

Olayın özünde Amazon’a en yoğun dönemlerde yeteri kadar kargo kapasitesi sağlamak var. Prime işi büyüdükçe, Amazon aynı zamanda normal operasyonlarına da esneklik getirmeyi amaçlıyor.

Amazon’un Kuzey Amerika satışları ikinci çeyrekte yüzde 28’lik bir büyüme göstererek yaklaşık 18 milyar dolara ulaştı. Amazon’un milyonlarca üyesi, şirketin en iyi müşterilerini oluşturuyor ve yıllık 99 dolarlık üyelikleri sayesinde pek çok üründe iki gün içerisinde ücretsiz kargo hizmetinden yararlanıyor.

Amazon’un operasyon yöneticisi Dave Clark, “Ticari uçuş ve özel uçuş arasındaki farkı düşünün.” diyor. “Tam olarak ihtiyaçlarımıza indirgenmiş bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya kendi uçaklarımızla bağlantı kurma imkanına sahibiz. Kapasite ve esneklik sağlayarak maliyet kontrolüne ulaşmış oluyoruz.”

Clark, örnek olarak uçuşların doğu – batı yakaları arasındaki özel envanterlerde kolaylık sağlayacağını söylüyor. Amazon, uçaklarını hem müşterilere kargolamada, hem de tesisleri arasında ürün aktarımı yapmakta kullanabilecek.

Bu hamle, Amazon’un işletmesinin dikey entegrasyon stratejisi kapsamında yapıldı.

Kargo uçakları kiralamanın yanı sıra, şirket aynı zamanda dünya çapındaki dağıtım merkezlerini 145’e çıkardı, kendi yerel teslimat hizmetini oluşturdu, birden fazla lojistik teknolojisi geliştirdi ve kargo gemileri kiralamayı sürdürüyor.

Şimdi de uçağa yakından bakalım: Uçağın boyası çoğunlukla beyaz, alt tarafı ise mavi ile boyanmış. Her iki tarafında da Prime Air yazıyor. Uçağın kuyruğu ise koyu gri bir renk ile boyanmış ve kuyruğa Amazon’un gülümseme logosu eklenmiş. Kuyruk numarası ise N1997A; yani Amazon’un halka açıldığı yıl.

Uçağın altına da Amazon logosu yerleştirilmiş; bu da herhalde aşağıdan uçağı izleyen insanlara kağıt havlularını ve tabletlerini hangi firmadan sipariş ettiklerini hatırlatmak için tasarlanmış, ne dersiniz?

Etiketler