İlk Güneş Enerjili Tesla Mahallesi Melbourne’de Kuruluyor

Melbournelü Glenvill gayrimenkul grubunun, YarraBend isimli en çevresel sürdürülebilir yerleşkeyi kurmak için yaptığı planlar büyük övgü aldı. Bölgede elektrikli araç şarj istasyonlu, güneş enerjili çatılı, Tesla bataryalı ve çok daha fazlasını barındıran evler inşa edilecek.

Elon Musk’ın Tesla’sı elektrikli araçlar ve enerji depolama sektörlerinin öncüsü kabul edildiğinden yenilenebilir enerjiyle eşanlamlı olarak kullanılıyor.

Avustralya’da ilk Tesla Powerwall ürünü kullanılmaya başlandığından bu yana henüz 6 ay bile geçmemişken şimdi de Glenvill isimli gayrimenkul grubu ilk güneş enerjili “Tesla Mahallesi” projesinin planları yayınlandı.

Çatıları Tesla şarj üniteli güneş enerjisi panelleriyle döşenecek olan evlerde elektrikli araç şarj noktaları da olacak. Bölgede yaşayacakların evlerinin ürettiği elektrik enerjisinin araçlarını şarj etmeye yeteceği düşünülüyor. 16.5 hektarlık alanda Yarra Nehri’nin yanında kurulacak olan bölgeye YarraBend ismi verilecek. Bölgede oturanlar yüksek hızlı internetten de faydalanabilecek. Ayrıca YarraBend mobil uygulaması sayesinde toplu taşıma çizelgesi, eve teslim menüler, ortak otomobil kullanımı seçenekleri ve hayatlarını kolaylaştıracak daha pek çok konuda bilgi alabilecekler. Ülkede bugüne kadar planlanmış çevresel anlamda en sürdürülebilir proje olan YarraBend’in %43 su, %80 arazi ve %34 enerji tasarrufu sağlayacağı tahmin ediliyor.

2.500 civarındaki ev ve apartman gelecek ay 1,48 milyon dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Etiketler