Amazon CEO’su Jeff Bezos Pentagon’a Danışmanlık Verecek

Amazon CEO’su Jeff Bezos, Google eski CEO’su Eric Schmidt’in öncülüğünde yürütülen bir Pentagon insiyatifi olan Savunma İnovasyon Danışmanlık Kurulu’na (The Defense Innovation Advisory Board) katılan son isim oldu.

Bezos ile birlikte astrofizikçi Neil deGrasse Tyson da bu kurula katılacak. Amazon, Bezos’un bu yeni görevi ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Mart 2016’da kurulan Savunma İnovasyon Danışmanlık Kurulu’nun toplamda 15 kişiden oluşan takımı adeta teknoloji liderlerinin volta attığı bir yıldız takımını anımsatıyor. Bezos, Schmidt ve Tyson’ın dışında, kurulda LinkedIn kurucu ortağı Reid Hoffman, Google yöneticisi Milo Medin, Instagram COO’su Marne Levine ve Aspen Enstitüsü CEO’su Walter Isaacson var.

Savunma İnovasyon Danışmanlık Kurulu, bu zamana kadar yaptığı çalışmalar çoğunlukla kamuoyu ile paylaşılmadı. Mart ayında ABD Savunma Bakanı Ash Carter, kurulun hedefinin bakanlığın kullanabileceği, inovasyon üzerine en güncel ve en iyi uygulamalar hakkında danışmanlık vermek olduğunu belirtti.

Bunun içerisinde ürün geliştirme, karar verme, bulut kullanımı ve mobil uygulamalar ile ilgili yeni fikirler var. Ancak kurul, Pentagon’un açıklamasına göre herhangi bir askeri operasyonda ya da strateji tartışmalarında görev almayacak.

Etiketler