Amazon, Kickstarter ile İşbirliğine Gidiyor

3D kalemler, Veronica Mars filmi, garip hoparlör zımbırtısı derken, Kickstarter, kurulduğu yıl olan 2009’dan beri hayatımıza o kadar çok mutluluk ve ilginçlik getirdi ki… Şimdi ise sitedeki ürünleri zulalamak çok daha kolay: Amazon, resmi olarak Kickstarter ile ortaklığa giderek siteden 300 projeyi kendi kitlesel fonlama portalı Launchpad’e aktarıyor.

Kickstarter CEO’su Yancey Strickler, “Amazon Launchpad ile olan ortaklığımız konusunda çok heyecanlıyız. Projelerimizin keşfedilmesi, deneyimlenmesi ve sevilmesi için yeni bir yol bulmuş olduk.” diyor.

Şu an için portalda çoğunlukla cihazlar, kitaplar, ev araç gereçleri, filmler ve masa oyunları var. Glütensiz muzlu undan tutun da gizli postür düzelticisine kadar, oldukça geniş bir ürün yelpazesi var. Bazısı her ne kadar tuhaf görünse de, Amazon’a göre bu ürünler için sağlam bir pazara hakim.

Amazon Genel Müdür Yardımcısı Jim Adkins, anlaşma ile ilgili şunları söyledi: “Kickstarter ile çalışmak, müşterilerden hangi ürünlere değer verdiklerini öğrenmenin harika bir yolu, zira ürünlerin yaşam süresini belirleyenler onlar.”

Bu ortaklık, Amazon’un yaklaşık bir yıl önce hayata geçen Launchpad projesinin bir sonraki adımı niteliğinde. Amacı ise ileri seviye kitlesel fonlama: Sermaye sahiplerini hevesli mucitlerle buluşturmak. Amazon, proje kapsamında bugüne kadar 100’e yakın önde gelen sermaye firması ile çalıştığını ve 1.000’den fazla startup başlattığını belirtiyor. Tabii Amazon’un günlük 188 milyonluk ziyaretçi sayısının bundaki katkısı yadsınamaz.

Etiketler