SpeedX Leopard: Karbon Fiber Yarış Bisikleti

SpeedX Leopard yarış bisikleti ile tanışın: Hem kıvrak tasarımı ve tüm kablolarının saklı olması, hem de Kickstarter’da 2,3 milyon dolarlık fonlamaya ulaşan ilk ve tek bisiklet olması ile ünlü.

Evet yanlış duymadınız, bir bisiklet, halktan 2 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Ancak bu, bildiğiniz sıradan bisikletlerden çok farklı. Bu, Shimano aynakolu, ön ve arka vitesi, kaset şeklinde dişli çarkları ve özel kaydırcıları olan, adeta bir yarış makinası.

Başka bir deyişle sadece bileşenlerini ele alırsanız ortaya inanılmaz hızlı bir yarış bisikleti çıkıyor. Bunu pürüzsüz, askeri seviye karbon fiber çerçeve ile birleştirin ve sonuç: Tek elinizle kaldırabileceğiniz hafiflikte bir bisiklet. Bisikletin arka fren ışığı bile var! Bu hem çok etkileyici, hem de gece sürüşü için kritik bir özellik.

SpeedX, Kickstarter bisikletlerini önümüzdeki haftalarda kargolamayı planlıyor. Fiyatlar ise Leopard için 1,499 dolar, Leopard Pro (Profesyonel gondol, kırmızı renk seçeneği vs.) için ise 2,499 dolar olacak.

Leopard bisikletinin bir özelliği daha var: iOS uygulaması da olan, entegre sürüş bilgisayarı.

Bisikletin sürüşü ise oldukça keyifli. Sürücü bakış açınızı değiştirdiği kesin. Kol gücünüzden daha fazla yatay tutum almak için öne doğru sürmeyi yarış bisikletinde daha farklı algılayabiliyorsunuz. Bunu aştığınız ve size en uygun duruşu bulduğunuz zaman ise olay iki ön vites arasında ayar yapmakta bitiyor.

Tüm bu donanım, bu bisiklet ile çok hızlı gidebileceğiniz anlamına geliyor. Leopard’a binen bazı profesyonel bisikletçiler, bisikleti test etti ve pro versiyonun saatte 48 kilometreyi aşan bir hıza ulaştığını belirtiyor; ki bu, hayal bile edemeyeceğiniz bir hız.

Pekiyi ya profesyonel bir bisikletçi değilseniz? Bu sorun değil, çünkü bisiklet sürmek hem kardiyo, hem de bacaklar için harika bir egzersiz.

Bisikletteki akıllı özelliklere gelince, fazla çılgınlık olduğunu söyleyemeyiz. Tek bir düğme, birden fazla istatistiği barındıran bir ekrana erişim sağlıyor. Bu istatistiklerin içerisinde ortalama hız, yakılan kalori ve kat edilen yol var. Uygulama yardımıyla ise SpeedX üzerinden diğer sürücülerin koyduğu hedefleri ya da yaratmış olduğu güzergahları takip edebiliyorsunuz.

Unutmamanız gereken bir küçük nokta var: Yarış bisikletleri, dağ bisikletleri değil. Süspansiyon çatalı ya da destek çubuğu çoğu zaman olmuyor. Onlar özel ilgi gerektiren, özel araçlar.

Etiketler