Susuz Tuvaletler Atıkları Temiz Suya ve Enerjiye Dönüştürüyor

Bu tuvalet, her sifon çekildiğinde, en çok ihtiyacı olanlar için su ve elektrik enerjisi ortaya çıkartıyor.

“Nano Membrane Toilet” ismi verilen ve İngiltere’de Cranfield Üniversitesi’nde Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından desteklenen bir grup araştırmacının geliştirdiği tuvalet, Reinvent the Toilet (Tuvaleti Yeniden Yarat) projesi kapsamında ikinci bir yatırım daha aldı. Bu kendi kendine yetebilen susuz klozet, enerjiye ihtiyaç duymuyor. Dünya çapında hijyenik tuvaletlerden mahrum bırakılmış 2,5 milyar kişi için ise adeta bir oyunbozan niteliğinde.

Cranfield araştırmacılarından Alison Parker, “2016 yılında milyarlarca insanın hijyenik olmayan şartlarda tuvalete gidiyor olması çok trajik.” diyor. “Bu ortaya sağlık, haysiyet ve güvenlik sorunları çıkartıyor.”

Gates Vakfı’nın proje kuralları gereği, Nano Membrane Toilet (Nano Zarlı Tuvalet) su, enerji ya da herhangi bir kanalizasyon sistemi kullanmıyor. Çalışma şekli ise şu: Atık, tuvaletin alt bölümünde bir kovada toplanıyor. Kullanıcı tuvalet kapağını kapattığı zaman, bu aksiyon kovanın dönmesine ve eklemeli konteynere atığın boşaltılmasına yol açıyor. Katı atıklar dibe çökerken sıvılar üste çıkıyor, böylece işleme süreci için farklı bölmelerde ayrıştırılmasını sağlıyor.

Atıklardan gelen su, özel bir içi bütünüyle fiber zarda buhar olarak çekiliyor ve arındırılıyor. Sonrasında bu arındırılmış buhar, yeniden suya yoğunlaştırılıyor ve tuvaletin önünde kullanıcının sonradan toplayabilmesi için bir konteynerde biriktiriliyor. Su, bahçe sulama ve çamaşır yıkama gibi işlemler için yeteri kadar temizlenmiş oluyor.

Sudan arınan katı atıklar ise vida şeklinde bir pompa yardımı ile bir kanal üzerinden yukarı taşınıyor. Atıklar kurutuluyor ve bir gaz dönüştürücüsüne gönderiliyor. Burada atıklar yakılarak su sistemine güç vermek amacıyla enerjiye dönüştürülüyor. Bu enerji, mobil telefonlar gibi küçük cihazların şarjına da yetebiliyor.

Parker, “Hedeflediğimiz bölgelerin bazılarında telefon şarj edebilmek, yüksek talep görüyor. Bu da ana hedefimiz olan hijyenik tuvaletin sağlayabileceği yan bir fayda olabilir.” diyor.

Takım tasarımı tamamladı, mevcut prototipler ise geleneksel bir tuvaleti andırıyor. Klozet, kişisel ev hanelerinde günde 10 kişiye kadar kullanım sunuyor ve özellikle kanalizasyon altyapısı olmayan alanlara kurulması hedefleniyor.  Şehirsel alanlarda düşük gelirli olan bazı aileler, halka açık tuvaletlere ulaşabilecek kadar şanslı olabilir, ancak her ne kadar bu tuvaletler, hiçbir şey olmamasından iyi olsa da, hijyenik değiller ve özellikle suç oranı yüksek olan bölgelerde gece kullanımı için oldukça riskliler.

Nano Membrane Toilet’in küçük çaplı kullanıcı testleri önümüzdeki birkaç ay içerisinde İngiltere’de başlayacak. İlk testleri araştırma grubunun üyeleri yapacak, sonrasında ise testler Afrika’da devam edecek.

Parker, “Hiç olmazsa insanların hijyene ve haysiyete ulaşabilir olması gerekiyor.” diyor. “Umuyorum ki tuvaletimiz eşitsizliklere karşı durabilecek ve daha iyi yaşam kalitesi sunabilecek.”

Etiketler