Google’ın ‘Profesyonel Kadın’ Emojileri Teklifi Kabul Edildi

Telefonunuzda dedektif benzeri, iş yapan emojilere bakarsanız, hepsinin erkek emoji olduğunu fark edeceksiniz. Arkadaşlarınıza kadın bir polis memuru emojisi gönderemiyorsunuz, ama kadın bir prenses gönderebiliyorsunuz; bu da, konu cinsiyet çeşitliliğine gelince pek iyi bir izlenim bırakmıyor. Emojiler her cinsiyete, her ırka ve her millete açık olmalı, değil mi?

Google da bu şekilde düşünmüş olsa gerek ki, Unicode Consortium’a (Evrensel Kod Birliği) dilekçe vererek daha fazla işi sembolize eden ve cinsiyet eşitliği barındıran 13 yeni çalışan emojisi için başvurdu. Unicode ise Google’ın teklif ettiği emojilerden 11 tanesini yayınlama kararı aldı.

Bununla da bitmiyor. Unicode, aynı zamanda var olan 33 emoji üzerinde de opsiyonel kadın/erkek versiyonu sunmaya karar verdi. Eğer arkadaşınıza kadın bir koşucu göndermek isterseniz, artık bunu yapabileceksiniz. Kadın bir ağırlık sporcusu mu? Tabii ki. Saçını kestiren bir erkek ya da kadın mı? O da var!

Google, “Bu eklentiler, Android ve diğer platformların da gelecek versiyonlarına dahil edilebilecek, çünkü Unicode, farklı telefonlara sahip insanların da aynı emojiyi gönderip alabilmesini istiyor.” diyor. “Bu yeni emojiler, teknoloji alanındaki kadınları temsil edebilmemiz adına attığımız adımlardan yalnızca bir tanesi.”

Unicode’un filtresinden geçemeyen iki emojiye gelince… Unicode, sağlık görevlisi ve bir laptop üzerinde çalışan bir teknoloji uzmanını temsil eden her iki emojinin de gerek olmadığına karar verdi, zira kullanıcının, emoji üzerindeki ince detayları tipik bir cihaz üzerinde seçemeyeceğine kanaat getirdi.

Şirketler, bu emojilerin cihaz entegrasyonunu, Unicode 10.0’ın 2017’deki güncellemesini beklemeden, hemen yapma kararı aldılar. Başka bir deyişle, daha fazla cinsiyet çeşitliliği barındıran emojilere yalnızca birkaç ay içerisinde kavuşabileceksiniz.

Etiketler