Rusya, Pokemon Go’nun Resmi Yayınından Önce Oyuna Özel Düzenlemeler Getirebilir

Son zamanların çılgınca popüler oyunu Pokemon Go, Rusya’da çıkmadan önce Moskova’daki politikacılar tarafından törpülenme riski altında.

Nintendo tarafından akıllı telefonlara özel sanal gerçeklik uygulaması olarak çıkartılan oyun, şu anda resmi olarak yalnızca ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’da indirilebiliyor, ancak yerel medya raporlarına göre önümüzdeki haftanın başında Rusya’da çıkması planlanıyor.

Bekleme arttıkça, resmi yetkililer uyarılar yayınlayarak pek çok kaynağa göre olası kurallar getirmeyi planlıyor, zira pek çok ülkede oyun kaynaklı kazalar ve olaylar meydana gelmekte.

Geçtiğimiz günlerde Kremlin İnsan Hakları Danışmanı, oyun tarafından oluşan sorunları gözden geçireceğini ve gerekirse düzenlemeler önereceğini belirtti.

Danışmanın temsilcisi Yana Lantratova, yetkililerin çoktan “oyunun dini önem taşıyan mekanlarda, mezarlıklarda ve hükümet binalarında oynanmasının kabul edilemez olduğuna” karar verdiğini açıkladı. Bunun sonrasında konsey tekrar bir araya gelip belli başlı lokasyonlara oyun içerisinde erişimin olmamasını ve oyuncu güvenliğini sağlamak için güvenlik önlemleri alınmasını masaya yatıracak.

Bu hükümet konseyi haberi, televizyon kanalı Rossiya 24’ün, Pokemon Go’nun Rusya’da yasadışı olacağına dair farklı sebepler sunan bir video kesiti yayınlaması ile aynı gün geldi. Bu sebepler arasında oyuncuların oyunu uluslararası sınırlarda ya da kiliseler içerisinde oynaması durumunda 3 yıla kadar hapis cezası alabilmesi de var.

Aynı gün Rus senato başkanı Lyudmia Bokova, oyunu geliştirenleri, alenen uygulama üzerinden para araklama kumpası kurmakla suçladı.

“Bu, çocukları ne olduğu belli olmayan bir şeye bağlayarak aktif olarak ebeveynlerinin cebinden para sömürmek için kurgulanmış bir komplo.”

Öte yandan ülkenin dini figürleri, oyuna çok daha farklı bir açıdan bakıyor. Ortodoks Birliği Başı Andrei Poyakov, oyunun “Satanizm izleri” taşıdığını iddia ederek insanların bir an önce bu sanal dünyadan çıkartılması gerektiğini vurguladı. “Dünyada gerçek olup ilginç olan pek çok şey var.”

ABD’deki Arlington Ulusal Mezarlığı ve Soykırım Anma Müzesi, geçtiğimiz günlerde uyarılar yayınlayarak ziyaretçilerden mekanlara geldiklerinde oyunu oynamamaları talebinde bulundu.

Etiketler