İnsan Taşıyabilen Drone, Nevada’da Testlere Başlayacak

Bu yıl içerisinde test edilmesi için insan taşıyabilen ilk drone’a yeşil ışık verildi.

Otonom bir drone olan EHang 184’ün üreticileri, ABD’nin Nevada eyaleti ile işbirliği içerisinde çalışarak ürün geliştirme, uçuş testi ve eğitim üzerinde yoğunlaşacak.

EHang’ın kurucusu ve CEO’su Huazhi Hu, bu anlaşmanın Çin firma için “büyük bir adım” olduğunu vurguluyor.

“Bu ortaklık, drone’un ticarileştirilmesinin temelleri atacak ve geleceğin ulaşım ekosisteminin inşasında büyük bir rol oynayacak.”

EHang 184, bir adet yolcu taşıyabilen, jumbo boy bir drone. Pilotu ise yok – ne makinede, ne de zeminde.

Yolcular, drone içerisinde oturarak navigasyon sistemine nereye gitmek istediklerini söylüyor, o da uçuş yolunu takip ediyor.

Gelecekte bu makinelere uçuş izni verilirse, EHang’ın merkezi yazılım sistemi, potansiyel kesişmeleri önlemek amacı ile tüm drone uçuşlarını önceden planlayacak ve koordine edecek.

Droneların aslında şu anda çoğunlukla insanların üzerinden uçmaları yasak, ancak FAA, bu regülasyonları gevşeterek droneların ticari amaçla kullanılmasının önün açmak istiyor.

Var olan regülasyonlar, potansiyel kaza riskini azaltmak için yaratıldı. Bu kurallar, 1 ila 30 kilo arasında olan dronelara uygulanıyor. Daha güçlü dronelar için ise ek kurallar mevcut.

EHang 184 gibi dronelar için ise büyük bir ihtimalle özel kurallar uygulanacak, zira kendisi 220 kilo ağırlığında ve saatte 100 kilometre hızla gidebiliyor.

Nevada valisi ise EHang ile olan anlaşmalarını “tarihi” olarak nitelendiriyor.

“Şahsen ben, drone taksilerin Nevada’nın ulaşım sisteminin bir parçası olacağı günü iple çekiyorum.”,

Etiketler