Verizon, 5G Yolunda Kilit Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

Verizon, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir basın bildirisi ile 5G radyo spesifikasyonlarını tamamladığını duyurdu. ABD’nin lider operatörü bunu, 4G/LTE’nin ötesinde veri hızı sunmayı planlayan 5G yolculuğunda “kilit bir kilometre taşı” olarak nitelendiriyor. “Tüketiciler saniye-başı-gigabit veri hacmi ve milisaniyelik gecikmeler ile tanışacak.”

Bu, gerçekten de çok hızlı. Ancak yine de 5G’nin gerçekliğe dönüşmesine oldukça uzağız, bu da Verizon’u fazlasıyla iddialı kılıyor.

ABD’nin Federal İletişim Komisyonu (FCC), 5G’nin geleceğine daha yeni yeni yatırım yapmaya başladı. Verizon da dahil olmak üzere ülke bazındaki operatörler, muhtemel ağ performansını sergileyebilmek için şimdiye kadar küçük çaplı alan testleri gerçekleştirdi. Pekiyi radyo spesifikasyonunun bununla ne ilgili var? Verizon, bunun herkesi aynı sayfada buluşturacağından bahsediyor.

“Spesifikasyon, kritik teknik 5G bileşenlerini test etme ve doğrulama fırsatı sunuyor. Spesifikasyonun gelişimi, çip üreticileri, ağ sağlayıcıları ve mobil operatörler gibi sektör ortaklarının operasyonlar-arası çözümler geliştirmesini ve standart öncesi test ve fabrikasyon sürecine katkıda bulunmasını sağlayacak.”

Verzion, 5G’ye geçecek olan ilk büyük ABD operatörü olacağının sözünü vermiş. Şirketin LTE’si, 2010 yılında gelmişti; bu özelliğin bulunduğu ilk akıllı telefon HTC Thunderbolt ise bundan birkaç ay sonra piyasaya sürülmüştü. Ancak sektörün bir kısmı, Verizon’un önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 5G’yi getirme olasılığı ile adeta alay etmiş. T-Mobile CEO’su John Legere, bunu “tam bir saçmalık” olarak nitelendirirken, yine T-Mobile CTO’su Neville Ray, 5G’nin ancak 2020 ve sonrasında gerçeklik kazanacağını öngördüğünü belirtmiş. AT&T de bu yıl içerisinde saha testleri gerçekleştirecek, ancak tüketicilerin bu teknolojiyi ne zaman beklemeleri gerektiği ile ilgili herhangi bir duyuru yapmış değil.

Etiketler