Polis, Pokemon Go’nun Hırsızlık Düzenlemek İçin Kullanıldığını Söylüyor

ABD’nin St. Louis ve St. Charles ilçelerinde 4 kişinin, birden fazla hırsızlık gerçekleştirmek için yeni çıkan “Pokemon Go” oyununu kullandığı iddia edildi.

Polis, şüphelilerin birden fazla silahlı hırsızlık gerçekleştirdiğine ve kurbanlarını, Pokemon Go oyunu üzerinden belirlediklerine inanıyor.

Bilmeyenler için hemen özet geçelim, oyun şu şekilde  işliyor: Oyunu açıyorsunuz ve sonrasında ünlü yerel kentsel simgeleri takibe alıyorsunuz. Bu kentsel simgeler, oyun içerisinde Pokestops (Poke durakları) olarak geçiyor ve burada Pokeball gibi malzemeler tedarik edebiliyorsunuz. Bunları, online “pocket monster” (cep canavarı), yani bizim bildiğimiz adıyla Pokemon’lara, onları eğitmek adına yakalayabilmek için sallıyorsunuz. “Spor salonu” adı verilen diğer lokasyonlarda – ki bu gerçek hayatta da bir spor salonu olabilir – Pokemon’lar, birbiri ile egemenlik kazanmak için yarışıyor.

Polis yetkilileri ise şüphelilerin, daha fazla oyuncu çekmek için lokasyonlarındaki bir Poke durağına bir uyarı ışığı eklediklerini öne sürüyor.

Zanlılar, O’Fallon polisi tarafından St. Charles ilçesinde saat gece 2 civarında gelen bir telefon üzerine tespit edildi. Hırsızlık zanlıları, polis raporlarına göre bir aracın içerisinde oturuyorlardı. Üzerlerinde ise bir tabanca bulundu.

Pokemon Uluslararası Şirketi ve Niantic Inc., Pazar günü öne sürülen hırsızlıklar ile ilgili bir bildiri yayınladı.

“Pokemon GO oynayanların da içerisinde bulunduğu bazı tatsız olayların varlığından haberdarız. Pokemon GO oynayan tüm insanları, çevrelerinin farkında olmalarına ve tanıdık olmayan yerlere gittiklerinde arkadaşları ile birlikte oynamalarına teşvik ediyoruz. Her daim güvende ve tetikte olmayı ihmal etmemeliler. Pokemon GO’ya gelen olumlu tepkiler karşısında gururluyuz. Hayranlarımızın desteği bizim için çok değerli.”

O’Fallon polisi, özellikle çocukları olup oyunu oynayanları, dikkatli olmaları adına uyarıyor. Ancak oyuncuları uyaran tek birim, O’Fallon polisi değil.

Marion Iowa polis departmanı da oyunculara yine pazar günü bir hatırlatmada bulundu.

Oyun oynama konseptini fiziksel dünyaya taşıyan bu zenginleştirilmiş gerçeklik oyunu, çarşamba günü iPhone uygulama mağazasında yayınlandıktan sadece birkaç gün sonra ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda üzerinde en çok satan uygulama haline geldi.

Etiketler