Amsterdam’da Kuş Evleri Ücretsiz Wi-Fi Sağlıyor

Amsterdam genelde ağaçlı su kanalları, bisikletçileri ve temiz havasıyla bilinir.

Ama Hollanda’nın başkentinin aslında şaşırtıcı bir hava kirliliği sorunu var. Geçtiğimiz yıl yapılan bir çevre çalışması sonucunda şehir, hava kalitesi bakımından D+ notu almıştı. Bunun sebebi, diğer Avrupa şehirlerinin aksine, özel araçlar için düşük emisyon alanları uygulamasına geçmemiş olması.

Şimdi ise yerel bir tasarımcı Joris Lam, bu probleme bir çözüm bulmak amacıyla bir proje geliştirdi. Proje kapsamında bir dizi ağaç evi tasarlayan Lam, hava kirliliği düzeyi sağlıklı bir seviyeye geldiğinde evlerin ışık ve ücretsiz Wi-Fi yaymasını sağlıyor.

Wi-Fi Ağacı ismi verilen bu ağaçlar, insanları daha çevreci kararlar vermeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

“Yerel olarak hava kirliliğini ölçebilecek ve bu sorunu görünür ve anlaşılır kılacak bir şey üretmek istedim.”

Görünmez Bir Problem

Hollanda’nın çevreci organizasyonu Millieudefensie tarafından son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre Hollanda’nın, Amsterdam da dahil olmak üzere toplam 11 şehirsel alanı, hava kirliliği açısından düzenli olarak Avrupa standartlarının altında kalıyor.

Dijital medya ve tasarım geçmişi olan Lam ise halihazırda böyle bir datanın varlığından da yararlanarak, Wi-Fi Ağacı fikrine ulaşmanın daha da kolay hale geldiğini belirtiyor.

Lam, “Belediyelerin hava kirliliği takip merkezleri, açıkçası garip birer küçük binaya benziyor, ve insanlığa hiçbir katkı sağlamadığı da aşikar.” diyor.

Kendi deyimiyle “dört ay boyunca daha az uyuyarak ve daha çok düşünerek, kodlayarak ve lehimcilik yaparak” bu projeyi başlattı.

Ağaçlardan Yardım Almak

Bir kuş evi gibi görünen Wi-Fi Ağacı cihazı, bir ağaca monte ediliyor ve 100 metre civarındaki araçların salgıladığı egzoz da dahil olmak üzere birden fazla etmeni içeren hava kirliliği seviyelerini ölçen sensörler içeriyor.

Her akşamüstü, günün hava kirliliği verileri kuş evinden merkezi bir sunucuya analiz edilmek üzere gönderiliyor. Sonuçlar, analiz edildikten sonra tekrar kuş evine geri iletiliyor ve eğer seviye yeterli ise, internet bağlantısı aktive ediliyor.

“Wi-Fi ağı, hava kirliliği seviyesinden bağımsız olarak her daim insanların bağlanmaları için açık, ancak hava kalitesi düşükse, kullanıcılara internet yerine hava kirliliğini düzeltmenin yolları ile ilgili bilgi ve ipuçları veriliyor.”

Kirlilik Prototipi

Cihaz şu an için prototip evresinde, ancak Amsterdam’ın devlet yetkililerinin ilgisini çoktan çekmiş bile.

Lam, yedi mühendis ve bilim adamından oluşan bir takım oluşturmak ve geliştirmiş olduğu teknolojiyi sistemleştirmek için yeteri kadar para toplamış bile.

Ne diyelim? Darısı ülkemizin de başına…

Etiketler