Yapay Zeka Akıllı Tıbbın Anahtarı Olabilir

Online aramadan, kendi kendine giden arabaya kadar akıllı makineleri birçok şey için kullanıyoruz. Peki ya yapay zekadan yararlanarak hayat kurtarmak nasıl olurdu? John Hopkins’te işlemsel biyoloji alanında doçent doktor Suchi Saria’nın belirttiğine göre, sağlık hizmetleri alanında çok önemli bir gelişme kapıda… Elektronik sağlık datasından faydalanan startuplar doktorlara hastaları ile ilgili kritik kararları alırken ve hastaları ile randevularında çok yardımcı olacak. İşte makine öğrenmesinin tıp alanındaki sorunlara getirmeye hazırlandığı 5 çözüm yolu:

1.İlaç Üretimi

İlaç geliştirmek onlarca yıl alabilen bir süreç. Silikon Vadisi’nin Atomwise’ı moleküler yapıların oluşturduğu veritabanından tedavileri araştırarak bulan süper bilgisayarlarla işleri hızlardırıyor. Bu arada, Berg Health de bazı insanların hastalıkları nasıl yendiğine dair veri arşivliyor. Bu da yeni tedavilere ışık tutabilir.

2.Hastalık Teşhisi

Silikon Vadisi merkezli Enlitic, CT taramalarından x-ışınlarına binlerce medikal görüntüyü inceleyerek, radyologlara minik kırıkları ve küçük tümörleri fark etmelerinde yardımcı oluyorlar. Bir Apple saat uygulaması  olan Cardiogram ise algoritma kullanarak kullanıcının kalp ritmindeki ciddi sorunlara neden olabilecek boyuttaki değişikleri algılıyor.

3.İlaç Yönetimi

The National Institutes of Health, bir akıllı telefonun kamerasını ve yapay zekayı kullanarak hastaların reçetelerine bağlı kalıp kalmadıklarını kontrol eden AiCure uygulamasına finansman sağladı. Bu uygulama ciddi rahatsızlıkları olan hastalar için kritik önem taşıyor.

4.Sağlık Yardımı

San Francisco merkezli girişim Sense.ly, National Health Service’ten UC San Francisco’ya sanal hemşire Molly için birçok müşteriye sahip. Uygulamanın arayüzü doktor ziyaretleri arasında kronik rahatsızlıkları olan hastalara destek sağlamak için makine öğrenmesi kullanıyor.

5.Hassas Tıp

Hedeflenen tanı ve tedaviler için Toronto girişimi Deep Genomics genetik bilginin büyük veri setlerinde desenler tanımlıyor ve hastalıkla mutasyonlar arasındaki bağı araştırıyor.

Etiketler