İsrail’in İnovasyonları Global Robotik Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde; Singapur’da bir üniversite, Nadine’i sekreter olarak işe aldı, Boston Dynamics’te bir çalışan, kutu taşıyan iş arkadaşı Atlas’a çarptı, San Fransisco’daki Target’ta çalışan Tally ise 3 numaralı raftaki ürünlerin stok durumlarını kontrol etmeye başladı.

Nadine, Atlas ve Tally, farklı sektörlerde çalışıyor ve farklı şehirlerde yaşıyor olabilir, ancak bazı ortak yanları var. Hiçbirinin çalışabilmesi için uykuya, yemeğe ya da egzersize ihtiyacı yok.

Programınızı optimize eden, hafta sonlarınızı planlayan, deadline’larınızı hatırlatan, tercihlerinize ve davranışlarınıza göre kişiselleştirilmiş uyarlamalar sunan bir sekreteriniz olduğunu düşünün. İnsan çalıştırmayan, aksama süresi yaratmayan ve sıfır hata ile çalışan bir fabrika hayal edin. Ya da kasa sırası olmayan, stoktaki ürünlerin tükenmediği bir perakende zinciri…

İnsansı robotlar, I Robot, Wall-e ve AI gibi filmler eşliğinde, “bilim kurgu” adı altında bizi yıllarca büyük ekranlarda eğlendirdi. Ancak geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde robotik teknolojilere yapılan yatırımların miktarı, on binlerce mühendisin, veri analistinin ve yöneticinin, bundan böyle hayatımızı kökten değiştirecek robotlar ve robotik teknolojiler üzerinde çalıştığını adeta gözler önüne seriyor.

Annual VC Robotics Funding

Bu geliştirmelerin çoğu da İsrail’den geliyor. Sağlık sektörüne baktığımızda; beyin ve omurilik cerrahlarına yardım eden Mazor Robotics’i, radyoloji alanında doğruluk oranlarını artırarak sonuçları iyileştirmeyi hedefleyen XACT Robotics’i ve engelli insanların yeniden yürüyebilmesine katkıda bulunan ReWalk’u görüyoruz.

Endüstriyel uygulamarda ise kaynak yapma kapasitelerini artıran Weldebot ve SmartTCP var. Dronomy, otonom dronelar geliştiriyor, Caja ise 2022 yılına kadar 79 milyar dolarlık bir büyüme göstermesi beklenen özel bir sektör için sofistike, farkındalığı olan bir depo inşa ediyor.

Bunun yanı sıra, Roboteam gibi bürokratik ve askeri alanlarda kullanılmak üzere üretilmiş, kara birliklerinin hedefle kontağını minimize etmek amacıyla saha keşfi yapabilen, raporlama yapabilen ve tehditleri minimize eden robot uygulamalar da mevcut.

Tüm bu örnekler, buzdağının yalnızca görünen kısmı.

Bundan birkaç ay önce İsrail Robotik Kurumu, Çin yatırımcılardan oluşan bir koalisyon ile 20 milyon dolarlık bir anlaşma imzalayarak, Çin’de işçilerin yerine çalıştırılacak robotların gelişimine başladı. İsrailli araştırmacılar teknolojiyi geliştirecek, Çinli araştırmacılar ise mekanik garson, temizlikçi, güvenlik görevlisi ve inşaat işçilerinin toplu üretimini yapacak. Tıpkı bunun gibi, robotik startupların da başarılı bir şekilde ürün ve çözümlerini pazara sunabilmeleri için büyük kapital yatırımlara ihtiyacı olacak.

Öte yandan, Singulariteam’in 100 milyon dolarlık yatırımını bir kenara koyarsak, İsrail risk sermayesinin çok azı, robotik teknolojide ihtiyaç duyulan donanımın gerektirdiği riskleri taşıyabilecek durumda. Bu tür yüklü miktarda yatırımlar, çoğunlukla robotik inovasyondan operasyonlarına ve ürünlerine fayda sağlayabilecek kurumlardan geliyor; Toyota, Google, Amazon, Alibaba, Siemens ve GE gibi. Bu kurumların çoğunun zaten halihazırda İsrail’de robotik merkezleri var, ancak yatırım yapacakları girişimlerin taşınarak üretici partnerlerinin coğrafik olarak daha yakınında olmasını isterler.

İsrail’e risk sermayesi yatırımları; Accel, DFJ, Bessemer, Andreessen Horowitz gibi güvenilir fonlarından geliyor. Bununla birlikte şirketlerin ciddi anlamda büyümek için ABD, Japonya, Kore, Almanya ve Çin’deki büyük oyuncularla da ortaklığa gitmesi ve tam anlamı ile faaliyetlerilerine başlayabilmeleri için tasarım partneri anlaşmalarını garantiye almaları gerekecek.

Gördüğünüz gibi akıllı robotlar, artık bilim kurgu değil, hepsi gerçek ve burada. Gelişmiş İsrail teknolojisinden güç alan bu robotlar, giderek daha da akıllanıyor.

Etiketler