Napster Geri Dönüyor!

muzik-rhapsody-napster-internetten-sarki-dinleme-haber-digitaltaks

Napster’ın isim hakkını 2011 yılında satın alan online müzik servisi Rhapsody, adını Napster olarak değiştiriyor.

Bu değişikliğin nedeni, Napster isminin Rhapsody’ye göre muhtemelen daha ünlü ya da en azından kötü şöhretli olmasından kaynaklı.

Napster, ilk olarak ücretsiz müzik paylaşım sitesi şekline evlere korsan müziği taşıyan servis olarak tanıtılmıştı. Müzik endüstrisini deyim yerindeyse çalkaladığı gibi tüketicilerin online müziğe erişme yöntemlerini değiştirmeye de yardımcı olmuştu. Fakat kayıt şirketleri tarafından dava açılmış, aleyhte karar sonucu Napster’da yer alan telifli eserler 2001 yılında siteden kaldırılmıştı. Böylece Napster, telifli eserleri sitesinde barındıramadı.

Napster 2001’de kapandı ve 2002’de iflas başvurusunda bulundu. O zamandan beri abonelik sistemiyle hizmet vermeye devam ediyor.

Napster bunun ardından bir dizi şirket tarafından satın alındı. Bu şirketlere Alman medya holdingi Bertelsmann, elektronik perakendecisi Best Buy ve yakın geçmişte Rhapsody dahil. Son olarak Rhapsody, Napster’ı Best Buy’dan dört yıl önce aldı.

Rhapsody, ilk abonelik sistemiyle çalışan online müzik servislerinden biri olarak Listen.com adı altında 2001’de tanıtıldı. Günümüzde dünya çapında 34 ülkede 3,5 milyon uluslararası abonesi bulunuyor. Ancak çekişmeli bir rekabet içinde olduğu Spotify ve Pandora’nın yanı sıra şimdilerde Apple’ın yeni online müzik servisi ile mücadele ediyor.

Rhapsody, Napster ismini Kanada gibi bazı ülkelerde şimdiden kullanmaya başladı. Ancak sitelerindeki bir blog yazısında denildiğine göre isimlerini Napster olarak değiştiriyorlar.

Blog yazısında ayrıca şöyle deniyor;

“Çalma listeleri, favorilerde, albümlerde ve sanatçılarda bir değişiklik yok. Aynı müzik. Aynı servis. Aynı ücret. %100 sevdiğiniz müzik. Bizi izlemeye devam edin!

Etiketler