Suç Mahalleri Sanal Gerçeklik Kullanılarak 3D Modellenecek

Suç mahallinin kayıt altına alınması için mevcutta kullanılan yöntemler, oldukça fazla zaman ve insan gücü gerektiriyor. Fotoğraflama, çizim ve fiziksel dökümantasyon yapmak, bu işin parçaları arasında yer alıyor. Buna çözüm bulmak üzere Staffordshire Üniversitesinin Arkeoloji Departmanı, Adli ve Suç Bilimleri Departmanı ve Oyun Tasarım Departmanı üyelerinden bir araştırma ekibi oluşturuldu. Ekip, dijital kayıt yöntemlerini ve oyunlarda uygulanan teknolojileri kullanarak 3D sanal suç mahalli kopyası oluşturuyor.

Bu uygulama henüz geliştirme aşamasında. Uygulamanın, suç mahallinden delil toplama konusundaki lojistik konularına uyumlu olması gerekiyor. Ayrıca bu yeni teknoloji ve yaklaşımın uygulama bulabilmesi için, kanunların uyarlanması da ayrı bir koşul olarak öne çıkıyor. Araştırmacılar, Adalet Bakanlığı ve polis ekipleri ile birlikte çalışarak drone ve lazer kullanmanın denemelerini yapmaya başlamışlar bile. Sanal gerçeklik ile suç mahalli modeli oluşturma işi bunları, oyunlarda kullanılan başlık teknolojisi ile buluşturacak.

Araştırmacılar, bu uygulamanın inceleme ekiplerinin güvenliğini geliştirirken, yasal sürecin doğruluğunu ve hızını artıracağına inanıyorlar.

Etiketler