DJI’ın Yeni Kamerası Focus, Film Yapımcılarının Kamerayı Karadan Ayarlamasını Sağlıyor

DJI şirketinin tanınmışlığı büyük oranda piyasasının film çekiminde drone kullanan film yapımcılarına dayanıyor, bu sebepten bu yönde ürünler çıkartmaya devam ediyor, haftanın başlarında yönetmenin kameranın odak ve diyafram açıklığını kumanda edebileceği yeni bir ürün tanıttı. Kumanda kontrolü için karada bağlı bir kamera ve havada yine DJI’ın ürünü olan Zenmuse X5 / X5R’ı gerekiyor. Aynı zamanda DJI’ın Renin ve Ronin-M sabitleyicileriyle de kullanılabilir. The Revenant filminin birinci kamera asistanı olan John Connor, Focus için “Gökyüzünden çekim yapmak için kamerayı/tekerleği yeniden icat etmek gibi” yorumunu yaptı, bu biraz abartılı bir ifade olsa da havalı görünmesini sağlıyor. Şöyle ya da böyle gökyüzündeki bir kamera için yapılması kaçınılmaz bir ürün ve yönetmen çekim yaparken kamera taşımak istemediğinde de cazip bir seçenek.

İki parçadan oluşan sistem kullanıcı kontrolü için odak tekerleği ve kameraya takılan bir motor içeriyor. Her iki parça da yeniden şarj edilebilen pillerle geliyor, bununla birlikte DJI firması Focus’un 14 saat boyunca dayanmasını bekliyor. Çoğu tüketici bu araca ihtiyaç duymayacak, fakat duysa bile, tüketiciye maddi olarak geri dönüşünü sağlayacak bir ürün. Focus, şu an $1,999’a DJI’ın sitesinde bulunabilir.

Focus’un piyasaya sürülmesi DJI’ın büyük Holywood yapımlarına araç olma hedefine mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. Şirket, bu senenin başlarında droneların en güçlüsü sayılabilecek, ağır kamera donanımını kaldırabilecek güce sahip Matrice 600’ü piyasaya sürmüştü. M600 yaklaşık 5 kilometreye kadar (3 mil) 60 fps’de 1080p video akışı sağlayabiliyor.

Etiketler