Bu Bina 3 Boyutlu Bir Yazıcıdan Çıktı ve İnsanlar Burada Gerçekten Çalışacak

Dubai, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkan ofis binasını tamamladı.

Diğer inşaat projelerinin yalnızca belli kısımları 3 boyutlu yazıcılara dayanırken, Dubai hükümeti bu binanın tamamının yazıcı yapımı olduğunu söylüyor – mobilyalar ve iç tasarımı da dahil. Üstelik bina, sadece gösteriş için yapılmadı. Telefon bağlantıları, su, elektrik ve havalandırması ile birlikte oldukça fonksiyonel bir bina olduğu söyleniyor.

Dubai Emirates Towers kompleksinde konumlandırılan bu tek katlı ofis 250 metre kare ve Dubai Gelecek Kurumu’nun (Dubai Future Foundation) geçici evi olacak. Bina, 23 Mayıs’ta faaliyete girdi.

Büyük bir ihtimalle aklınıza takılan bir soru var: Bu binayı ortaya çıkartan yazıcı ne kadar büyüklükte? Sorunuzu hemen cevaplayalım: Tamı tamına 6 metre yüksekliğinde, 36 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğinde. Kağıt sıkıştığını bir düşünsenize 🙂

Üretim sürecinde bu devasa yazıcının yanısıra, daha küçük, mobil yazıcılar da kullanılmış. Binanın inşa edilmesi toplamda 17 gün sürerken, sahaya kurulması yalnızca 2 gün almış.

Bina, toplamda 140 bin dolara mal olmuş; bu düşük rakamda minimal işçiliğin ve düşük maliyetli çalışmanın payı büyük. Arap Emirlikleri Kabine Bakanı Mohamed Al Gergawi, bu yöntemin, geleneksel yöntemlere göre yüzde 50 daha düşük maliyetli olduğunu iddia ediyor.

Al Gergawi, Reuters’a verdiği röportajda sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Bu yalnızca bir bina değil. Tamamı fonksiyel olan ofisleri ve elemanları var. Biz bunun sadece başlangıç olduğuna inanıyoruz. Dünya değişecek.”

Geçtiğimiz yıl Çin, 3 boyutlu yazıcıdan çıkmış, dünyanın en yüksek apartmanını inşa etti. Tabii bu yapı, fonksiyonellikten çok görteriş amaçlıydı. Dubai’deki bina ise önümüzdeki yıl kalıcı olarak Geleceğin Müzesi’ne ev sahipliği yapacak.

Birleşik Arap Emirlikleri, 2030 yılına kadar 3 boyutlu yazıcı sektöründe dünya lideri olmayı hedefliyor.

Etiketler