İş Hayatında Ciddiye Alınmak İsteyen Kadınların ‘Erkek Gibi’ Durmaları Gerekiyor

Bilimsel araştırma sonuçlarına göre, kadınların iş yerinde ciddiye alınmaları için, tipik erkek gibi durmaları gerekiyormuş.

Araştırmalara göre ayakların omuz genişliğinde açık olduğu, güçlü bir duruş, kadınların lider olarak görülmeleri için gerekli bir özellikmiş.

Bununla birlikte araştırmacılar, kadınların sürekli benzer şeyleri giymesi ve söylediklerinin tutarlı olması durumunda, insanların onlara olan bakış açısının olumlu yönde değişeceğini iddia ediyor.

Araştırmaya dahil olan bilim adamı Richard Newman, Daily Mail’e verdiği röportajda kadınların, kendi tarzlarını bulabilmeleri için duruşlarını önceden denemeleri gerektiğini belirtiyor.

“Kadınlar, kültürel şartlanmayı aşıp, daha güçlü bir tarz eşliğinde iletişim kurmaya başladığında, iş yerinde kurdukları otorite ve ofiste yarattıkları etki, önemli ölçüde artar.”

Araştırma sonuçları, iki farklı deney sonucunda ortaya çıkmış. İlk deney sırasında araştırmacılar, 1.500 katılımcıya, farklı şekillerde duran bir kadın oyuncunun konuşmasını göstermiş. 500 katılımcıdan oluşan ikinci deney grubuna ise, erkek ve kadınların “güç duruşu” ismi verilen, daha dominant bir pozda duruşları gösterilmiş.

Güç duruşu sergileyen kadınlar, katılımcılar tarafından daha kendine güvenen ve bilgili olarak nitelendirilmiş. Katılımcılar aynı zamanda bu kadınları lider ruhlu olarak konumlandırmış.

‘Güç Pozu’ Nasıl Verilir?

Öncesinde: Sunumunuz mu var? Ya da önemli bir toplantı, iş görüşmesi? Kadınlar tuvaletine uğrayın ve güç pozu vermeye odaklanın. Ayaklarınızı V şeklinde konumlandırın, ellerinizi kafanızın üstünde birleştirin ve iki saniye boyunca bu pozda kalın. Hormonlarınız vücudunuzda dolaşmaya başladığı anda, kendinizi dünyayı ele geçirmeye hazır hissedeceksiniz.

Sunum sırasında: Alana hakim olun. Ürkek politikacıların soğuk duruşuna kapılmayın. Onun yerine daha uzun, daha geniş durmaya çalışın ve mimiklerinizi, el kol hareketlerinizi kullanmaktan çekinmeyin. Eğer mümkünse, odada dolaşabilirsiniz.

Toplantıda/İş görüşmesinde: Sinirlerinize yenik düşüp sakın kambur durmayın. Onun yerine dirseklerinizi masaya yerleştirin ve sırtınızı dik bir şekilde tutarak oturun. Kendinize olan güveninizi belli edin; bunu yaptığınızda zaten güveniniz otomatik olarak artacaktır.

Her şeyden önemlisi: Etrafınızdaki erkekleri taklit etmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Güç pozu vermek, feminen bir hamle de olabilir. Önemli olan, kendinizi en rahat ve güvende hissetiğiniz pozu bulmanızdır.

Etiketler