Apple Sağlık Endüstrisinde Daha Fazlasına Hazırlanıyor

Apple bünyesine, sağlık bilgisi gizlilik düzenlemeleri konusunda yetkin ve tanınan bir danışman katmak istiyor. Bu, iPhone üreticisi şirketin sağlık pazarına ilişkin büyüyen isteğinin bir işareti olarak değerlendirilebilir.

Apple, Pazartesi günü yayınladığı işe alım duyurusunda, şirketin mühendislik ekipleri ile birlikte çalışacak, HIPAA ve sağlık alanına odaklanmış bir gizlilik danışmanı aradığını ilan etti. İşe alınacak kişi ayrıca, şirket satın almalarının gizlilik konularında da tavsiyelerde bulunacak.

HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act), ABD’de sağlık bilgisinin depolanması ve transfer edilmesi işlerini yöneten kanunların bir bölümünü oluşturuyor. Medikal teknoloji alanında faaliyet gösteren ve hastaların sağlık bilgisi ile ilişkili işler yürüten tüm şirketlerin HIPAA uyumlu olması gerekiyor.

HIPAA uyumu oldukça zorlu bir iş. Apple şimdiye kadar, hukuksal ve regülasyonla ilişkili tüm sorumluluğu üçüncü parti uygulama geliştiren şirketlere yıkmıştı. Buna sağlık alanında bulunan uygulamaları da dahil. Ancak HIPAA konusunda uzman arayışı, Apple’ın medikal teknoloji alanına daha derinlemesine, hassas veri içerecek şekilde gireceğini gösteriyor.

İş ilanına göre Apple, deneyim gerektiren bir poziyonu doldurmaya çalışıyor. Aranan kişi 5-9 yıl arasında tecrübeye sahip, çok iyi akademik geçmişi barındıran, bilgi gizliliği konusundaki sertifikaları almış, hukuk veya iş dünyasından biri olmalı.

İşe alınacak kişi, gizliliğin tasarım gözden geçirme ve tasarım projelendirme ile sağlanması için çalışacak. Kişi, gizliliğe ilişkin şikayetler ve kaçaklarla ilgilenecek.

Apple ürünleri günden güne sağlık alanı ile ilişkisini artırıyor. Apple Watch, kullanıcısının kalp atış hızını ve diğer fiziksel davranışlarını izleme kabiliyetine sahip.

Şirket, bu yılın başında CareKit adlı ürünü çıkarttı. Bu ürün, iPhone ve Apple Watch’larda biyometrik veriyi izlemeyi ve doktorlarla iletişim kurmayı sağlayan uygulamalar geliştirilmesini mümkün kılıyor. Ancak Apple, son yazılımının federal sağlık regülasyonları kapsamına salt tabi olmadığını açıkça belirtiyor. Bunu kullanarak geliştirilen uygulamaların ise ayrı değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Apple henüz CareKit ile uygulama geliştirecekler için HIPAA uyumlu bir veritabanı sunmuyor.

Apple’ın ilaç endüstrisine giriş yapma ihtimali, dijital sağlık profesyonellerini harekete geçirdi.

Dijital sağlık danışmanlığı şirketi Medullan’ın CEO’su Ahmed Albaiti, Apple’ın şu sıralar tedavi sağlama ve koordinasyon konuları üzerinde çalıştığını söyledi. Albaiti, Apple’ın bu çabaları sonunda teşhis koyan ve terapi uygulayan bazı uygulamalar sunacağını düşünüyor.

Sağlık uygulaması Lark’ın CEO’su Julia Hu ise şöyle diyor: “Apple, sağlık alanında diğer platformlara göre önde. Konuyu veri, güvenlik ve gizlilik boyutlarında ele aldılar. Regülasyonlara uyum ve ekosistem yaratma boyutlarını da atlamadılar.”

Blog yazarı Neil Cybart, yakın zamanda Apple’ın araştırma ve geliştirme için bu yıl 10 milyar $’dan fazla harcama yolunda olduğunu yazdı. Bu harcamaların hiç de az olmayan bir kısmının sağlık profesyonelleri ve araştırma laboratuvarlarına gideceğini söyleyebiliriz.

HIPAA danışmanı rolünü içeren iş ilanı, Apple CEO’su Tim Cook’un Amsterdam’daki bir konferansta Apple’ın sağlık alanındaki arzusunu vurgulayan beyanatından bir gün sonra geldi.

Cook şöyle demişti: “Gelir yaratmadığı halde şirket kaynaklarının ilgi alanında olan alanlara baktığımızda, sağlık alanının bunların içinde önde olduğunu söyleyebiliriz. Apple Watch ile bu alanda aktiviteyi cesaretlendirici işler yaptık. Öte yandan araştırma konusundaki çalışmalarımızla, bilim dünyasına yardımcı olacak ResearchKit platformunu sunduk. Sağlık konusunun, dünyanın büyük sorunlarından biri olduğuna inanıyoruz. Bu alanda basitliğin ve yeni bir bakış açısının zamanının geldiğini düşünüyoruz. Bunun için çaba göstermek istiyoruz.”

Cook bunları söylerken, Apple Watch’un bir akıllı saat değil, sensörlerle donatılmış bir medikal cihaz olması vizyonunu çizmişti.

Etiketler