Android Pay’deki Gelişmeler

Bu yılki Google I/O’da, şirketin mobil ödemeler hizmetlerine ilişkin duyurular da yer aldı. Android Pay’in Birleşik Krallık’ta yaygınlaşacağının haberini veren Google, ek bazı başka bilgiler de verdi.

Android Pay’in üst düzey yöneticisi Pali Bhat, ABD’de yarım milyon kullanıcının Android Pay’i ayda bir kez kullandığını söylerken, piyasaya çıktıklarından bu yana yaşanan gelişmelerden mutlu olduğunu belitti.

Şirket, bu ivmeyi daha da ileri taşıyabilmek için mobil ödemeyi nakit veya kredi kartı kullanmak kadar kolay ve rahat hale getirmesi gerektiğinin farkında. Bhat, bunu başarmak için şirketin kullanıcılara ve ekosistemin geri kalanına şaşırtıcı derecede değer sunacağını belirtiyor. Ekosistemin içinde sayılan paydaşlar: işyerleri, bankalar ve uygulama geliştiriciler.

Kullanıcılar açısından en önemli haber, Android Pay’in bazı ATM’lerde de kullanılabilir hale geleceği. Şirketin bu proje üzerinde birlikte çalıştığı banka şimdilik sadece Bank of America. Ancak büyük ihtimalle yakında başka bankalar da eklenecek. Bu proje ile bir Bank of America ATM’sine gidip telefonunuza birkaç dokunuş attığınızda para çekebileceksiniz. Cüzdanınızı evde unuttuğunuzda işe yaracak bir durum.

Uygulama geliştiriciler açısından bakıldığında Google, ödeme hizmetlerine entegrasyon için Stripe, Braintree ve diğer bazı şirketlerle iş ortaklığı kurdu ve çalıştı. Bhat, bu şirketler için Android Pay’i sistemlerine almanın, birkaç satır kodlama yapmaktan ibaret olduğunu söylüyor. Şimdiye kadar Uber, Yelp, Eat24, Ticketmaster’ı içeren sınırlı sayıda iş ortağı ile entegrasyon testleri yapılmıştı. Ancak şirket, henüz Android Pay ile entegre olmamış şirketler için bir self-servis API hizmete sunmaya başlıyor..

Aslında uygulama içinden alışveriş, mobil websitesinden alışverişe göre çok daha pratik bir yöntem. Ancak bazı insanlar mobil web sitesini tercih edebiliyor. İşte bu alanda Android Pay, Dünya Çapında Ağ Birliği (World Wide Web Consortium (W3C)) sürecine uygun oluşturulan Payment Request API’ı kullanmak istiyor. Chrome’u geliştiren takım, Android Pay’i bu API ile entegre etme çalışmalarını yaptı. Booking.com ve Shopify, kullanıcıları ile bu özelliği test etmeye başladı.

Bankalar, mobil uygulamalarını Android Pay ile çok daha kolay entegre edebiliyorlar. Bundan daha ilginci, işyerleri de ilgi çekici entegrasyonlar yaratabilecek duruma geldiler. Bhat örneğin, Walgreens Balance Rewards adlı müşteri sadakat programını Android Pay kullanıcılarına getirdiklerini söylüyor.

Tüm bu gelişmeler, mobil ödemeleri daha yaygın ve elverişli hale getirmenin küçük adımları. Bakalım rekabet nasıl şekillenecek.

Etiketler