Eczacılıkta Uber Modeli

Eczaneye gitmek en zevkli işlerden sayılmaz. Bazen sırada beklersiniz ve sonunda reçetedeki ilacın stokta olmadığını veya yüklü bir ödeme gerektiğini öğrenirsiniz.

Eski bir eczacı olan Sonaia Patel ve Bain Capital’de analist olan Eric Kinariwala, bu deneyimi baştan kurgulamak istiyor.

İkili geçen hafta içinde Capsule adlı startupla faaliyete başladılar. Amaçları, fiziksel bir eczaneye gitme gereksinimini ortadan kaldırmak. Amerika’da eczaneler, Walgreens ve CVS gibi zincirlerden oluşuyor.

Capsule, eczaneye gitmek yerine ilaçlarınızı size evinizde veya ofisinizde teslim ediyor. Bu iş modeli, Uber ile araç çağırmaya benziyor. Amerika’daki düzenlemeleri baz alan hizmet şu şekilde çalışıyor:

  • Doktorunuz hangi eczaneyi kullandığınızı sorduğunda, Capsule kullandığınızı söylüyorsunuz.
  • CVS ve benzeri şirketlerin birden fazla satış noktası olmasına rağmen Capsule’ün şehir başına bir noktası oluyor. İlacınızı teslim almak için bu noktaya gidip gitmemek sizin tercihinizde.
  • “Hub” adı verilen Capsule satış noktasının içinde, ilaçları hazırlayan tam zamanlı eczacılar ve teslimat yapan kuryeler bulunuyor. Capsule’ün bugün için New York City’de bir adet mağazası var ama bir bölge hariç tüm şehre teslimat yapabiliyorlar. Yakın zamanda başka şehirler de eklenecek.
  • Capsule uygulamasının içinde, sosyal güvenlik bilgilerini otomatik olarak yer alıyor. Buna ek olarak sigorta kartınızın fotoğrafını çekip uygulama içine yükleyebiliyorsunuz.
  • Reçetenizle ilgili, maliyet veya kaç doz alacağınız gibi bilgileri, uygulama içinden okuyabiliyorsunuz. Sonrasında ilaçları alışveriş sepetinize atıp teslimat zamanı ve yeri seçebiliyorsunuz.
  • Bir sorunuz olduğunda, uygulama içinden 7*24 bir eczacı ile chatleşebiliyorsunuz. Eğer herhangi bir sorunuz yoksa teslimat iki saat içinde kapınıza geliyor.

Bakalım başka hangi alanlarda “Uberleşmeyi” (Uberization) göreceğiz…

Etiketler