Samsung’a Göre Gelecekte Çocukları Uyutmanın Yolu Sanal Gerçeklikten Geçiyor

Çocuğunuzu yatma vaktini mi bölüyorsunuz? Aslına bakarsanız, çocuklar bunu kendi kendilerine de yapıyor; gürültülü yastık savaşları, dördüncü kez tuvalete çıkmak ya da ölüm ile ilgili 467. soruyu sormak ile…

Yani anlayacağınız, bunun için bir uygulamaya ihtiyaçları yok. Samsung’un ise bu konu ile ilgili başka fikirleri var: Tekonoloji devi, Bedtime VR Stories (Uyku Saati İçin Sanal Gerçeklik Hikayeleri) isimli bir uygulama geliştirerek, sanal gerçeklikteki en güncel inovasyonları, geleneksel hikaye anlatımının önemi ve gücü ile birleştiriyor.

Eğer sizin de gözünüzde, ebeveynlerin hikaye kitaplarını ve iyi geceler öpücüklerini, sanal gerçeklik başlıkları ile ikame ettiği, korkutucu bir gelecek canlanıyorsa, derin bir nefes almakta fayda var. Zira durum, o kadar da kötü değil.

Yanlış anlaşılmasın: Samsung, anne-babaların, çocuklarını uykuya yatırırken sadece sanal gerçeklik kullanmaları gerektiğini henüz savunmuyor. Bunun yerine Bedtime VR Stories, aslında daha çok evde olmayan ebeveynler için tasarlanmış; mesela başka yerde yaşayan çocuklar ya da iş gereği seyahat eden ebeveynler için.

Samsung’un Gear VR isimli sanal gerçeklik başlığının kulllanıldığı teknoloji, an itibariyle prototip olarak İngiltere’deki aileler üzerinde test ediliyor.

Samsung, bunu kısaca şu şekilde özetliyor: “Çocuklara hikaye anlatmak, bu uygulama sayesinde bambaşka bir boyut kazanıyor. Anne-babalar, çocuklarına, uçsuz bucaksız diyarların ve galaksilerin olduğu, dinazorların, kutup hayvanların ve robotların birbirleri ile etkileşime girdiği, muazzam bir dünya ile ilgili hikayeler anlatacak.”

Samsung, hikaye anlatma sürecinin nasıl gerçekleşeceğini anlatan bir hikaye yayınladı bile:

Tabii bu teknolojinin önünde engeller de yok değil: Her şeyden önce ailelerin Gear VR başlığına sahip olmaları gerekiyor. Çocukların ise Google Cardboard başlığına ihtiyacı olacak. Çocukların sanal gerçeklik başlıklarını uykudan önce kullanmalarının ne kadar sağlıklı olduğuna dair devam eden tartışmalar ise cabası.

Zamanında bir Samsung yöneticisi, 2014 yılında verdiği bir röportajda Gear VR’ın çocuklar tarafından kullanılmaması gerektiğinden bahsetmiş, 13 yaşın altındaki çocukların kullanımına uygun olmadığını belirtmişti. Her ne kadar bu, Google Cardboard için geçerli olmasa da, ebeveynlerin bu açıklamayı anımsadıktan sonra endişeye düşecekleri kesin.

Bize, Samsung’a bu yeni alanda bol şans dilemekten ve süreci takip etmekten başka bir şey düşmez…

Etiketler