Sanal Gerçeklik Teknolojisi Perakendeciler İçin Kolay Ölçeklenebilir Değil

Markalar ve perakendeciler, tüketicilerin ürünlerine olan ilgisini artırabilmek için Sanal Gerçeklik (Virtual Reality – VR) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR) teknolojilerinden faydalanmanın yollarını arıyorlar.

Dior ve Tommy Hilfiger gibi lüx markalar ve ayakkabı üreticisi TOMS, fiziksel mağazalarında müşterilerine sanal gerçeklik deneyimi sunmaya başladılar. Dijital teknolojileri fiziksel mağazalara entegre etmenin, perakendeciler için yeni büyük trend olması bekleniyor.

Öte yandan, pazarlama ajansı Razorfish’in ticaret ve içerik alanındaki üst düzey yöneticisi olan Jason Goldberg’e göre bunu gerçekleştirmek, çok pahalı ve ölçeklenmesi güç bir iş olabilir.

Bu işi gerçekleştirecek işletmelerin, her bir lokasyona birden fazla başlık bulundurmak için para ödemesi gerekiyor. Ayrıca bu başlıkların çalışmasını sağlayacak bilgi, işlem gücü için de yatırım yapmaları gerekiyor. Bu teknik konuların ötesinde, VR ve AR uygulamalarının alışveriş deneyimine değer katmasını ve bu uygulamaların şeffaf şekilde, kullanım kolaylığı içinde çalışmalarını sağlamak durumdalar.

Kısa vade için markalar ve perakendeciler, akıllı telefon uygulamaları üzerindeki kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklanmalılar. Çünkü bu uygulamalar, donanım satın alımı gerektirmiyor. Bu nedenle daha az maliyetliler ve ölçeklenebilir durumdalar.

Akıllı telefon uygulamaları ayrıca pazarlamacılara uygulama içi mesajlaşma, push notification, beacon bilgisi gibi araçlara erişimi daha mümkün kılıyorlar. Buna bir örnek olarak Target’ın Cartwheel uygulaması gösterilebilir. Cartwheel kullanıcılarına, indirim kuponlarını keşfetmek için ürün barkodlarını tarama imkanı tanıyor.  Uygulama, 2105’te 13 milyon kullanıcıdan 1 milyar $ satış geliri elde edilmesini sağladı.

Etiketler