İnsan Taşıyan Hibrit Drone ile Tanışın

Dronelar, insansız hava araçları olarak tanımlanıyor. Peki drone özellikleri taşıyan bir hava taşıtı, bir insanı taşıyacak kadar büyük ve güçlü olursa, onu hala drone adıyla anabilir miyiz?

İşte bu sebeple, yarı helikopter yarı büyük ebatlı drone olan bu taşıtı, hibrit drone olarak adlandırıyoruz. Volocopter VC200 adlı bu taşıtın görüntüleri aşağıda:

Taşıtın arkasında E-Volo adlı şirket var. Şirket, yönetim direktörü Alexander Zosel’in taşıta binip yükseldiği video’yu yayınladı.

Volocopter, 18 bağımsız pervane ile yol alıyor. Taşıtı yönlendirmek için bir joystick ve yükseklik kontrol düğmeleri kullanılıyor. Zosel, joystick bırakıldığında taşıtın güvenlik sağlayacak şekilde havada asılı kaldığını belirtiyor.

Tıpkı dronelar gibi, taşıtın bir otomatik iniş düğmesi var. Bu sayede pilotun müdahalesine gerek kalmadan yere güvenle iniş yapabiliyor.

Başarılı bir uçuşu tamamlayan E-Volo, daha fazla sayıda Volocopter üretmeyi amaçlıyor. Böylece şirket, hava sporları, hava taksi ve toplu hava taşımacılığı alanlarına giriş yapabilecek.

Test ve tasarım denemeleri, hibrit hava taşıtı pazarını geliştirdikçe, fosil yakıtlı helikopterler yerine bu elektronik hava taşıtlarının daha fazla kullanıldığını görebiliriz. Tıpkı oto-pilot özellikli elektrikli otomobillerin son yıllarda popülerliğini artırmasına benzer şekilde…

Etiketler