Porsche ve Boeing Geleceğin Kentsel Mobilite Yarışı İçin Güçlerini Birleştiriyor

Porsche ve Boeing Co., dikey kalkış ve iniş yapabilen üst düzey bir makineye ilişkin bir plan ile kentsel uçuşların yeni alanlarına genişlemek için güçlerini birleştiriyor.

İkili, ilk anlaşmayı imzaladıktan sonra, premium uçan araçların pazar potansiyelini keşfetmek için bir ekip oluşturacağını söyledi. Çalışmada Boeing Aurora Flight Sciences’tan mühendisler ve bir prototip testi yer alacak.

Porsche’nin satıştan sorumlu yöneticisi Detlev von Platen yaptığı açıklamada, “Porsche, premium mobilite için lider bir marka haline gelerek, bir spor araba üreticisi olarak kapsamını genişletmeyi hedefliyor.” dedi. “Bu, seyahatin üçüncü boyutuna geçiş yapmak anlamına gelebilir.”

Dünyanın dört bir tarafındaki ulaşım ve teknoloji şirketleri, giderek daha sıkışık hale gelen şehir merkezlerinde insanlar ve ürünler için daha esnek seçenekler yaratmak üzere droneların ve diğer makinelerin geliştirilmesini hızlandırıyor. Daimler AG ve Mercedes-Benz üreticisinin en büyük hissedarı Zhejiang Geely Holding Group tarafından desteklenen Alman startup Volocopter GmbH, geçtiğimiz günlerde bir helikopter ve bir drone karışımına benzeyen bir prototip ile Stuttgart’ta bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.

Öncü drone üreticisi Boeing, Aurora Flight Sciences’ı 2017 yılında satın almasının yanı sıra, Stanford Üniversitesi’nde yeni uçan makinelere tahsis edilmiş bir laboratuarı finanse ediyor.

Boeing’in CEO’su Dennis Muilenburg, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ticari uçuş taksilerinin önümüzdeki beş yıl içinde aramızda olabileceğini söyledi. Kaotik bir şehir ortamında var olabilecek bir hava trafiği yönetim sistemi de dahil olmak üzere droneların yaygın olarak kullanılabilmesinin önünde zorlu engeller bulunuyor.

Porsche’nin danışmanlık birimi, 2025’ten sonra şehir hava mobilite pazarının gelişmesini bekliyor. Volkswagen AG birimi,”Araştırmalara göre, yeni ulaşım seçenekleriyle yolcular, mevcut geleneksel karasal ulaşım araçlarına kıyasla daha düşük maliyetle, daha esnek, daha hızlı ve verimli bir şekilde yer değiştirebilir.” dedi.

Etiketler