Tesla Model 3 Ön Siparişi Aslında Ne Kadar Kazandırdı?

Tesla, Model-3 otomobilin lansmanı öncesi ve sonrasını kapsayan harika bir 24 saat yaşadı. Ancak aslında Tesla 3 ön siparişleri, şirketin CEO’su Elon Musk’ın düşünmenizi istediği kadar çok para kazandırmadı.

Cuma sabahı Musk, bir tweetinde Model 3’ün ortalama perakende fiyatının 42.000 $ olacağını ve şirketin ön siparişlerle tek bir günde toplam yaklaşık 7.5 milyar $ kazandığını açıklamıştı. Bu tweet aşağıda görülebilir.

Musk, çok yetenekli bir girişimci ancak bu hesabında bazı problemleri olduğu belli.

İlk olarak depozitoyu ele alalım: Model 3, ön sipariş başına 1.000 $ depozito ile şirkete nakit para kazandırdı. Bunun toplamı 180 milyon $ eder. Kimse bunun iyi bir para olmadığını söyleyemez.

Ama iş burada bitmiyor.

Model 3 üretimi en erken 2017’nin sonuna doğru başlayacak. Kaç kişi o kadar beklemek isteyecek ki? Buna ek olarak, teslimat zamanı geldiğinde kaç kişi 35.000 $’ın üzerindeki parayı ödeyip almak isteyecek?  Bir iddiaya göre epey fazla sayıda insan, sadece Model 3 ön sipariş verdim diyebilmek için 1.000 $’ı yatırdı.

Esas çarpıcı nokta ise şu: Tesla 300.000 kişiden ön sipariş alsa ve bundan 300 milyon $  kazansa bile, Wall Street Journal’a şirket bu parayı mevcut harcama hızı ile 2 ay içinde tüketecek.

Dolayısıyla bu nakit getirisi, uzun vadede Tesla’ya pek az bir fayda sağlayacak. Şirket, Gigafactory’si bünyesinde uygun maliyetli bataryaları ve otomobilin geri kalanını, finansal tehlikelerini giderecek kadar kar elde edecek şekilde üretebilmeli.

Her ne olursa olsun Tesla ve Musk gerçekten etkileyici bir iş başardı: dünya çapında 115.000 kişinin, daha önce hiç görmedikleri ve hakkında hiç bir şey bildikleri bir otomobil için para ödemesini sağladı. Tek başına bu bile çok önemli bir şey.

Etiketler