Paylaşım Ekonomosine Vergilendirme Çelmesi

Dairelerini Airbnb’de kiralayan San Franciscolu ev sahipleri, bundan böyle yeni bir uygulamayı da yürütmek durumunda kalacaklar: tabakları ve yatak çarşaflarını saymak!

San Francisco Chronicle’daki bir habere göre şehir yönetimi, dairelerini kiralayanların tüm mobilya ve araç-gerecin listesini tutmalarını istemeye hazırlanıyor. Böylelikle bu liste üzerinden de vergi alınabilecek. Tıpkı bazı işletmelerin araç-gereçler için ödemekte olduğu gibi…

Bu tip iş amaçlı kişisel mülke ait vergiler, genellikle söz konusu nesnenin değerinin %1’inden biraz daha fazla oluyor. Ayrıca nesnenin yaşına göre de değişebiliyor. Vergi kapsamına girecek nesneler, evin ne kadarının kiralandığına bağlı olarak değişiyor.

Belirtilen vergi oranı çok olmasa bile bu uygulama, Airbnb gibi paylaşım ekonomisi startup’larının yasal düzenlemelerden müzdarip olmasına iyi bir örnek. Hükümet yetkilileri bu tip yeni servislerle adeta mücadele içinde bulunuyor.

Airbnb son yıllarda bazı şehirlerde müşterilerinden %14 oranında otel vergisi toplamaya ve bunu şehre ödemeye başlamıştı. San Francisco da bu şehirlerden biri.

Chronicle’ın haberine göre şehir yönetimine bildirilmesi gereken nesneler arasında mobilya, çarşaflar, havlular ve elektrikli ev aletleri yer alıyor.

Airbnb bir açıklamasında şöyle diyor: “Orta sınıf aileler, çarşaflar için ekstra ödeme yapmak durumunda kalmamalılar. Mahremiyete saldırı anlamına gelen bu durum, San Francisco’luların evlerindeki her çerçeve, havlu ve kaşığın listesini bildirmesini ve bunlar için vergi ödemesi demek.”

Etiketler