FBI – Apple Arasındaki Tartışmaya Katılan İlginç Bir İsim: Edward Snowden

FBI – Apple arasındaki tartışma hakkında yorum yapanlara ilginç bir isim katıldı: Edward Snowden.

Eskiden Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın bir çalışanı olan Snowden, bazı gizli bilgileri basına sızdırması ile tanınmıştı.

Apple, San Bernardino suçlularının iPhone’larındaki şifrelemenin çözülmesini isteyen FBI’ın talebini reddetmişti. Snowden, FBI’ın talebinin deli saçması olduğunu söyledi.

Snowden, Washington’da devam eden bir konferansa uzaktan video bağlantısı ile katıldı. FBI ve Apple arasındaki durumun, kişisel verileri hükümetin erişiminden koruma yöntemlerinin işe yarayabildiğini gösterdiğini söyledi.

Sonra da FBI’ın konu hakkındaki iddiası ile ilgili yorum yaptı: “FBI, sadece Apple bu telefona erişim için gerekli teknik bilgi ve donanıma sahip diyor. Kusura bakmayın ama iddia bu tam bir deli saçması.”

Snowden, konferanstaki konuşmasının ardından Twitter üzerinden de yorumda bulunarak, FBI’ın iddiasının yanlış olduğuna inanma nedenlerine bir örnek gösterdi. Gösterdiği bu örnek, ACLU Technology’den Daniel Kahn Gillmor’un bir yazısı idi. Bu yazıda, FBI’ın iPhone’un “otomatik silme” özelliğini kolayca devre dışı bırakabileceği anlatılıyor.

FBI, iPhone’daki şifreyi kaldıramayacağını, çünkü şifrelemeyi çözmek için denemeler yaptığı anda, Apple’ın  koruma amaçlı koyduğu otomatik silme özelliğini aktive edebileceğini söylüyor. Bu özellik, birkaç hatalı girişten sonra telefondaki tüm veriyi otomatik siliyor. Gillmor ise, FBI’ın flash bellek çipi iPhone’un ana kartından söküp, içindeki verileri başka bir yere kopyalayıp sonra tekrar yerine takabileceğini iddia ediyor. Böylelikle otomatik silme devreye girse bile veriler diğer ortamda yedeklenmiş şekilde durabilecek.

FBI’ın Apple’a ihtiyaç duymadan iPhone’un güvenlik ayarlarını alt edebileceğini düşünen başkaları da var. Uzmanların çoğu bunun mümkün ancak çok zor olduğunu düşünüyor.

FBI ve Apple arasındaki tartışma hakkında ünlü isimler de yorum yapmıştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Google CEO’su Sundar Pichai Apple’ın tarafını tutmuştu. En son Apple’ın kurucularından Steve Wozniak da Apple lehine beyanat vermişti.

Etiketler