BBVA, Holvi Adlı Fintech Startup’ını Bünyesine Kattı

Garanti Bankasında %39.9 hisse payına sahip olan İspanya’nın çok uluslu faaliyet gösteren bankacılık devi BBVA, bir başka online bankacılık startup’ını daha bünyesine kattı. Adı Holvi olan bu Finlandiyalı firma; küçük işletmeler, serbest çalışanlar ve girişimciler ölçeğinde iş yapanlara, online cari hesap ve buna bağlı hizmetler sunma konusunda uzmanlaşan bir startup.

BBVA bundan iki yıl önce ABD’de faaliyet gösteren bir direkt bankacılık şirketi olan Simple için 117 milyon $ ödemişti. Simple, fiziksel şubeleri online ve telefon desteği ile yer değiştiren bir şirket idi. BBVA geçen yıl ise Birleşik Krallık’ta kurulu online banka olan Atom’un %29,5 hissesini, 64 milyon $ bedelle almıştı.

BBVA’nın bu alımlarının arkasındaki sebep belli: çevik, inovatif ve genç şirketlerle, bankacılığın geleceğine yatırım yapmak.

Fintech startuplarının, geleneksel bankacılık hizmetlerini bölüp ayrı ayrı vererek büyüdüğüne ve kurumsallaştığına tanık olduğumuz bir dönemdeyiz. PayPal’ın kurucularından Peter Thiel’in desteklediği Number26 adlı şirket ve peer-to-peer para transferi startup’ı TransferWise adlı şirket bunlara örnek. Bu iki şirket iki hafta önce iş ortaklığı kurarak, iki startup’ın uzmanlaştığı hizmetleri toplu şekilde verme yoluna gittiler. Bu, bankacılığa yeni bir yaklaşım demek.

Bu açıdan düşününce BBVA’nın fintech startuplarına özel ilgi göstermesi şaşırtıcı değil. Konu tamamen bankacılıkta doğru yerde konumlanmakla ilgili. Büyük ihtimalle önümüzdeki aylar ve yıllarda benzer başka satın almalar da göreceğiz. Üstelik sadece BBVA’dan değil, bankacılık dünyasının diğer devlerinden de…

Holvi, konu ile ilgili bir blog yazısında şöyle diyor: “BBVA’yı şirketimizin sahipliği açısından ideal seçenek olarak görüyoruz. Dijital dünyayı anlıyorlar ve böylelikle bize ilk etapta büyüme alanı sağlayabilecekler. Sonrasında ise uzmanlıkları ile sağlam temellere dayalı şekilde büyümemize imkan verebilecekler. Vizyonumuzu gerçeğe dönüştürmek ve müşterilerimize eskisinden de iyi bir Holvi sunmak için en iyi ortağı bulduk. Merkemiz Helsinki’de kalmaya devam edecek ve adımız da değişmeyecek, Holvi olarak kalacak.”

BBVA ise, grubun toplu dönüşüm sürecini tamamlayacak şekilde, dijital alandaki portföyünü genişletme fırsatlarını aradığını belirtiyor. Şirket ayrıca, Holvi bir yandan faaliyetlerine devam ederken bir yandan da iki taraflı bilgi, fikir ve destek akışı olacağını ekliyor.

Her iki şirket de, satın alımın koşullarına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Etiketler