Mercedes, Montaj Hattında Robot Yerine İnsan Çalıştıracak

Robotlar, araba sürme konusunda insanlardan daha iyi olabilir. Renkli oyun küpünü çözme konusunda da insanlardan daha iyi performans gösteriyor olabilirler. Ancak görünüşe bakılırsa dünyada insanların robotları gölgede bıraktığı bir alan hala var: Bir Mercedes-Benz montaj birimi.

Bloomberg’e göre, ısıtmalı bardak tutacaklarından dört farklı tipte lastik supabına, yeni S sınıfı arabalarda sunulan yeni ve detaylı opsiyonlar, geleneksel otomotiv montaj robotlarına fazla geliyor. Dolayısıyla Mercedes, onların yerine insanları çalıştırmaya başlayacak.

Mercedes’in üretim departmanı müdürü Markus Schaefer, “Robotlar, kişiselleştirme seviyelerini ve bugün sahip olduğumuz karmaşık değişkenleri anlamakta zorlanıyorlar.” diyor. “Daha çok insan istihdam ederek para tasarrufu yapıyor ve geleceğimizi garanti altına almış oluyoruz.”

Bu değişimin birden fazla sebebi var. Otomotiv pazarı öyle bir noktaya geldi ki, lüks bir araba satın almak tüketiciler için yeterli değil. Alıcılar, arabalarını olabildiğince kişiselleştirmek istiyor. Bu kişisel özellikler, yalnızca tüketicilerin arabalarını, diğerlerinden ayırmakla kalmıyor. Aynı zamanda bu opsiyonel ekstralar, araba üreticileri için inanılmaz karlı hale geliyor.

Tabii Mercedes’in Sindelfingen, Almanya ayağındaki bu değişim, robotların yerinin tamamen insanlarla doldurulacağı anlamına gelmiyor. Makineler halen kaynaklama, boyama ve motor kurulumu konularında mükemmel iş çıkarıyor. İnsan gücünün parladığı nokta ise, montaj alanında kişiselleştirme aşamaları.

Eğer robotların günün birinde dünyayı ele geçireceğinden korkuyorsanız, maalesef size bunun aksini iddia edemeyeceğiz. Ancak bunun Mercedes-Benz montaj hattında gerçekleşmeyeceğini söyleyebiliriz.

Etiketler