Opendesk: Talep Üzerine Lokal Olarak Üretilen Hemen Teslim Mobilya

Çoğu startup gibi, Opendesk fikri de bir sorun akabinde ortaya çıktı. Bundan birkaç yıl önce, mimar olan Nick Ierodiaconou, James Arthur ve Joni Steiner, hem Londra’da, hem New York’ta ofisleri olan bir müşteri ile çalışıyorlardı. Baktığınız zaman oldukça büyük bir anlaşmaya imza atmışlardı: Müşteri, yerel olarak üretilen Londra ofislerindeki masalardan o kadar memnun kaldılar ki, aynısını Amerika’daki ofisleri için de istediler. Ancak küçük bir sorun vardı: Maliyet! Acaba tasarım dosyalarını, dijital yoldan yerel bir üreticiye göndermek, ürünlerin kendisini kargolamaktan daha uygun olmaz mıydı?

İşte tam olarak da bu, Opendesk’i yaratan fikir oldu. Üçlünün 2014 yılında kurduğu şirketin iş modeli, dijital olarak uyarlanan ve yerel olarak üretilen mobilya tasarlamaya dayanıyordu. Şirket, halihazırda büyüyen bir üretici ağı ile çalışıyor. Üreticilerin, bir CNC makinasına erişimleri var ve parçalar halinde satılıp, sonradan birleştirilebilen ürünler olarak kargolayabilecekleri dijital tasarımları üretiyorlar. Bununla birlikte Opendesk, tüm tasarımlarını açık kaynak haline getirmiş, böylece masalar ve sandalyeler üzerinde isteğe göre değişiklikler yapılabiliyor. Adeta mobilyanın GitHub’ı olarak düşünebilirsiniz.

opendesk-app

Kişiselleştirilebilir mobilya için eşsiz bir iş modeli olan Opendesk, hala gelişim aşamasında. Geçtiğimiz haftaya kadar müşteriler, site üzerinden beğendikleri bir tasarımı seçip bir fiyat teklifi talep ediyorlardı. Opendesk bu fiyatı, yerel üreticinin iş gücü ücreti, tasarımcı ücreti ve Opendesk’in platform kullanım ücreti üzerinden hesaplıyordu.

Şimdi ise şirket, bu üretim ve teslimat sürecini daha da kolaylaştırarak yerel satın alma yapmak isteyen ancak yoğun bir programı olan tüketicilere hitap etmek istiyor. El yapımı mobilya için gereken bekleme süresini azaltmak için, Opendesk Express isimli yeni bir hizmet geliştirildi. Geleneksel mobilya markalarının gerektirdiği 8 ila 12 haftalık bekleme süresi yerine bu sistem, 14 gün içerisinde ücretsiz teslimat vaat ediyor.

Pekiyi şirket bu modeli nasıl böylesine hızlandırabiliyor? Öncelikle, kreatif bir ofisin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış dört farklı tasarımı sunarak. İkincisi ise kullanıcılar, “anında” ödeme yapabilecek, böylece yerel üreticilere ürün talebi direkt olarak iletilecek.

Londra’da üç küçük atölye ile başlayan Opendesk, iş modelini dünya çapında büyüterek dünyanın her yerindeki üreticileri modellerine dahil etmeyi umuyorlar. Müşteriler bir yandan yerel üreticilerden bireysel fiyat teklifleri de talep edebiliyor. Opendesk’in baş tasarımcısı Josh Worley, işin aslını şöyle özetliyor: “Aslında yerel üreticilerimize adeta meydan okuyor gibiyiz: Kullanıcıların taleplerini ne kadar hızlı karşılayabilirsiniz?”

Etiketler