Amazon Kendi Giyim Markalarını Duyurdu

Yıllardır geleneksel betondan mağazalara meydan okuyan, kitap okuma alışkanlıklarını yeniden tanımlayan ve orijinal programlama konusunda her şeyini ortaya koyan perakende devi Amazon, şimdi de moda sektörüne adım atıyor.

Amazon, kadın kıyafetleri ve çantalarından çocuk ve erkek giysilerine kadar geniş bir yelpazede 7 özel marka etiketiyle 1.800 ürünü satışa çıkardı. Amazon’un markalarının Society New York, Lark and Ro, Scout and Ro, Franklin and Freeman, Franklin Tailored, James and Erin, and North Eleven belirtildi.

Amazon kurum içi bu markalarla ilgili henüz bir doğrulama açıklaması yapmasa da Amazon Moda Yöneticisi Jeff Yurcisin, geçtiğimiz Ekim ayında New York’ta yapılan WWD CEO zirvesinde bu hamleyle ilgili imada bulunmuştu.

Yurcisin, “Belirli markalar kendi sebepleri doğrultusunda bizimle çalışmak istemese de müşterilerimizin benzer ürünler istediğini ve bunun bir boşluk yarattığını görüyoruz.” demişti.

Amazon, bu yeni moda segmentinin, kendi markaları olan elektronik ürünlerin satıldığı Amazon Basics’e benzer bir rol oynayacağına inanıyor. Bu yeni markalar sayesinde Amazon, kendileriyle çalışmak istemeyen üçüncü parti satıcıların ürünlerini 300 milyon müşterisine sunma imkanı yakalayacak.

2006 yılında online giysi perakendecisi Shopbop’u satın alarak işe başlayan Amazon, yavaş yavaş ufak moda girişimlerini çatısı altında topluyor. Aynı şekilde My Habit ve East Dance markalarını da bünyesine kattığını biliyoruz. Moda dünyasındaki varlığını ilerletmek için Amazon ilk kez geçtiğimiz yıl New York Moda Haftası’nın sponsorlarından olmuştu.

ABD’deki 250 milyar dolarlık giysi ve aksesuar sektörü e-ticaret şirketi için önemli bir kaynak. Cowen and Company’nin tahminlerine göre gelecek yıla kadar Amazon, Macy’s’i geride bırakarak ABD’deki bir numaralı giysi perakendecisi olmayı planlıyor.

Online mağaza devinin Calvin Klein ve Levi’s gibi büyük markalar yerine kendi özel markaları sayesinde daha yüksek kar sağlaması mümkün.

Amazon’un bugünlerde özel marka ekibi için işe alımlarla meşgul olduğu söyleniyor. Marks and Spencer kadın giyim markasının eski yöneticisi Frances Russell’ı işe alacağı konuşuluyor. Hem temel hem de son moda ürün segmentinde güçlü moda bilgisine sahip yöneticilerin işe alınması ve günümüzdeki moda akımlarının belirlenmesi ve menfaatine kullanılması Amazon’un özel markalarını tanıtmasıyla mükemmel bir uyumluluk gösteriyor.

Etiketler