Fine Brothers, ‘Tepki Videolarını’ Markalaştırmak İsteyince Büyük Tepki Aldı

‘Tepki vermek’ ifadesini ticari markaya dönüştürmek isteyen iki YouTube fenomeni, gelen öfkeli tepkiler nedeniyle geri çekilmek zorunda kaldı.

Tepki videoları, şu anda çılgınca popüler olan bir video formatı – insanlar kendilerini veya başkalarını beklenmedik olaylara tepki verirken videoya çekiyor. Beklenmedik olaylardan kastımız, film veya dizi finallerinden, Malala Yosafzai’nin hikayesine kadar değişebiliyor. Benny ve Rafi Fine isimli iki kardeş tarafından yönetilen YouTube kanalı Fine Brothers, bu videoların öncülerinden. Bu ikili aynı zamanda çocukların ve yaşlıların popüler kültür fenomenlerine verdikleri tepkileri gösteren “Kids React” ve “Elders React” serilerinin de yaratıcısı.

Fakat geçtiğimiz hafta, markalarını lisanlayarak, Fine Bros franchise’ının bir parçası olarak kişilerin kendi videolarını oluşturabileceklerini duyurarak önü alınamayan bir öfke furyası başlattılar.

Duyurunun bir kısmında, “tepki vermek” (react) ifadesinin markalaştırılmasından bahsediliyordu… İnternet kullanıcıları ise bunu hiç sıcak karşılamadı.

YouTube içerik üreticileri ve Reddit gibi online topluluklar, telif hakkı yasası ile ilgili her zaman hassas davranmışlardır… İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı, “farklı insan gruplarını gözlemleme” kategorisi altında yayınlanan videoların tescillenmeye çalışılmasının yanlış olduğu düşündü.

Bir ton eleştiri yağmurunun yanı sıra Fine Brothers YouTube Kanalı, 2 milyon takipçi birden kaybetti.

İkili ise, iletişim kopukluğunu sebep göstererek öfkeli kullanıcı kitlesini yatıştırmaya çalıştı. “Aldığımız negatif tepki öylesine yoğunlaştı ki ilk başta kararlaştırdığımız amacımızdan sapmış olduğumuzu farkettik. ‘Tepki’ formatının lisansını almak istediğimizi söylerken yalnızca kendi serilerimizi kastetmiştik, tepki videolarının tamamını değil.” açıklamasında bulundu.

Ancak bu açıklama yeterli olmadı. Fine kardeşler, hafta başında marka başvurularını tamamen geri çektiklerini açıkladı…

DigitalTalks İlkbahar'16- Banner

Etiketler