İtfaiyeci Drone İle Tanışın

Yüksek ve çok katlı binalardaki yangınlar, itfaiyeciler için daha zorludur ve farklı riskler taşır. Genellikle erişim sınırlıdır ve bu nedenle müdahale öncesi inceleme ve değerlendirme zordur. Ayrıca şehir içi bina ve trafik yoğunluğu da durumu olumsuz etkiler. Bu tip durumlara müdahalelerde jetpack kullanımı bir seçenek olarak gözükebilir. Öte yandan Güney Koreli araştırmacılar, yangına dayanıklı drone geliştirdiler: adı FAROS (Fireproof Aerial Robot System).

FAROS yangını tespit edebiliyor, bina içinde gezinebiliyor, itfaiyecilere uzaktan görüntü ve veri iletebiliyor. Böylelikle itfaiyeciler binaya girmeden önce, önemli ve hayat kurtarabilecek bilgileri almış oluyorlar. Drone, uçabiliyor ve duvar tırmanabiliyor. 2D lazer tarayıcı ile engelleri fark ediyor ve yönünü değiştirebiliyor.

Bu drone ayrıca bir termal kamera ve görüntü işleme teknolojisi barındırıyor. Bunlar sayesinde bina içinde insanları tanımlayabiliyor. Ayrıca yangının olası başlangıç yerini tespit etmekte kullanılıyor.

Aramid fiber malzeme ile kaplanan drone, alevden etkilenmiyor ve 1000 derece sıcaklığa 1 dakikadan uzun süre dayanabiliyor.

FAROS, tehlikeli bir işi daha güvenli hale getirmek için teknolojinin kullanımına  iyi bir örnek.

Etiketler