Yeni Silikon Vadisi’yle Tanışın

San Francisco ve Silikon Vadisi çevresindeki diğer alanların yaşamak için mükemmel yerler olduğunu zaten biliyoruz. Fakat bu mükemmellik beraberinde inanılmaz derecede yüksek gayrımenkul fiyatları getiriyor. Pekiyi bu durumda genç bir profesyonel ne yapsın?

Onları şöyle alalım: Portland’la tanışın.

Portland’ın seyahat listenizdeki ‘hipster’ başkenti olduğunun zaten biliyoruz. Ancak Milken Enstitüsü’nden gelen bir rapora göre bu şehir, çok yakında en iddialı teknoloji merkezlerine kafa tutacak, yaşayan bir teknoloji yuvasına dönüşecek gibi görünüyor.

En iyi performans gösteren şehirler adı altında hazırlanan raporda, işgücünün fazla olduğu, maaşların düzenli olarak arttığı ve high-tech işlerin bulunduğu merkezler sıralanmış. Aslına baktığınız zaman tüm bunlar, modern bir şehrin büyümesindeki en önemli kriterler. Bu yılki raporda ise Portland, geçen seneye göre sekiz basamak atlayarak Amerika’nın en büyük 200 şehri arasında sekizinci seçildi.

Portland’ın bu yükselişinin temel sebebi, teknoloji işlerindeki hızlı artış, Milken Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Minoli Ratnatunga’ya göre; Apple, Facebook ve Twitter gibi gerçek Silikon Vadisi’nde bulunan firmalar da Portland’da ofis açmaya hazırlanıyor. Sebebi ise çok basit: Güneydeki yüksek kiralardan kaçmak.

Buna ek olarak firmalar, San Francisco’daki yüksek kiraları karşılayamayan genç profesyonellerin, Portland’ın düşük kiralarıyla yakından ilgilenebileceğinin farkında.

Yeni bir yaşam alanı peşindeyseniz, Portland tam size göre olabilir; hem de yalnızca istatistiksel sebeplerden değil. Portland’da aynı zamanda harika bir İklim Aksiyon Planı, kolay ulaşım ve yaygın bisiklet kullanımı mevcut. Butik biralar, glutensiz fırınlar ve LGBT istihdamında eşit fırsatlar da cabası.

Portland’daki kiralar, Silikon Vadisi’ne göre çok daha düşük, ancak Ratnatunga, şehrin büyüyen nüfüsunun hem ofis, hem de konut kiralarında hızlı bir artışa sebep olabileceğine dair uyarıda bulunuyor.

Etiketler