E-postalarınızı Günde Yalnızca Bir Kez Okusanız Ne Olur?

E-postalarınızı günde yalnızca bir kez kontrol ettiğinizi hayal edin. Kulağa çok hoş geliyor değil mi? Ne yazık ki e-postalarını günde yalnızca bir kez kontrol etse ve  “Ofis Dışındayım” cevabını otomatik olarak göndermeyi tercih etse daha birinci günden kovulacak pek çok çalışan olduğu da bir gerçek. Ancak bu durum Londra’daki teknoloji şirketi VINAYA CEO’su Kate Unsworth için geçerli değil.

Unsworth geçtiğimiz günlerde yapılan bir röportajda 7/24 “Ofis Dışındayım” yanıtı göndererek ve sadece zaman zaman kontrol ederek e-posta trafiğini %70 oranında azalttığını dile getirdi. Peki, bu tür bir aksiyonun sebebi neydi?

Çoğumuz gibi Unsworth de sabah gözlerini açtığı andan uyuduğu ana kadar e-postalarını kontrol etmesini gerektiren bir işte çalışıyordu. Bunalımın eşiğine gelen Unsworth, e-postalarını günde yalnızca 2 kez kontrol etmesi ve mesai saatleri dışında çevrimdışı olması iznini müdüründen koparmayı başarmıştı. Yaptığı işin kalitesinde ve hayat standardında oldukça büyük bir gelişme olduğunu fark ettikten sonra ise kendi şirketini kurmasını takiben bu tavrını bir adım daha ileriye götürdüğünü belirtti. Unsworth’ün şirketi teknoloji aracılığıyla dijital alışkanlıkların geliştirilmesi konusunda çalışıyor.

Maalesef pek çoğumuz e-postalarımızı günde yalnızca bir kez kontrol edecek ve sosyal medyada hepi topu 5 dakika harcayacak konumda değiliz. Dijital detoks elbette hepimize çok iyi gelebilir ancak maaşımızın da hesabımıza yatması gerekiyor. İşte bu aşamada devreye giren, hem müdürünüzü mutlu edecek hem de ruh sağlığınızı korumanızda fayda sağlayacak dijital sınırlar kurmak için çözüm önerileri:

  1. Dijital Sınırlar Koymak İstediğinizi Etrafınızdakilere Söyleyin

Dijital sınır koymak istediğinizi öncelikle müdürünüze bildirin. Bunun gerçekleşmesi için mutlaka bir bilgilendirme yapmalısınız. Flex+Strategy Group kurucusu ve CEO’su Cali Yost, “İlk olarak bu sınırları koyarak ne başarmak istediğinize karar verin, hedefinizi belirledikten sonra size en uygun sınırı çizebilirsiniz. Daha etkili ve bölünmeyen çalışma saatleri için e-posta kutunuzda “Ofis Dışında” özelliğini aktif hale getirin ancak acil durumlarda sizinle ne şekilde irtibata geçilebileceğini de söyleyin. Örneğin, bir konuda size ihtiyaçları olduğunda arayabilirler ve böylece arandığınızda durumun acil olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.” diyor.

Sınır koymak istediğinizi belirtirken bunun sizin için neden önemli olduğunu da belirtmeyi unutmayın.

Come Recommended kurucusu ve yöneticisi Heather R. Huhman, “Sınır koymak stresli olabilir çünkü çalıştığınız şirket için mümkün olan her türlü çabayı göstermek istiyorsunuz. Ancak sevdiğiniz şeylerden feragat etmemeniz gerektiğini de unutmayın. Nelerden taviz verebileceğiniz ve özel hayatınızda neleri değiştirmek istemediğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun.” diyor.

  1. Bir Rutin Oluşturun

Özellikle bir işe yeni başladığınızda bu konuya dikkat etmeniz gerek. Her akşam 21.00’e kadar ofiste kalırsanız bir süre sonra 18.00’de işten çıkmak garip gelecektir. Gününüzün çoğunu ofiste geçirdiğinizden başlangıç ve bitiş saatlerini iyi ayarlamak gerekir.

Ruhman, “Sürekli ihtiyaç duyulan biri olmak muhteşem hissettirebilir ancak bu sağlıklı ve verimli değildir. İşle ilgili tüm e-postaları, mesajları, internet aramalarını ve telefon çağrılarını sonlandıracağınız bir saat seçin. Bu rutini oturttuğunuzda özel hayatınıza önem verdiğiniz için ekibiniz tarafından takdirle karşılanacak ve zihninizi işinizden evinize kaydırmada daha başarılı olacaksınız.  Bitiş saatinde e-posta bildirimlerini kapatmak en akıllıca hareket olacaktır.” diyor.

  1. Önemli Konulara Odaklanmanızı Sağlayan Bir Uygulama Edinin

Unsworth tüm sosyal medya hesaplarını birleştirmek ve kontrol etmek için harcadığı zamanı geri kazanmak için Stay Focused uygulamasını kullandığını dile getirdi. Her gün Facebook’ta veya Instagram’da dolaşırken ne kadar zaman harcadığınızı bir düşünün. Muhtemelen düşündüğünüzden de fazla vakit geçiriyorsunuz! Gün boyu e-postalara cevap vermek boğucu olabilir ancak dijital sınırlarınızın hem ofiste hem de ofis dışında geçerli olması sizin için daha faydalıdır. Zira ailenizle veya arkadaşlarınızda geçirdiğiniz vakit süresince telefona gömülü halde oturmak isteyeceğiniz son şey olacaktır.

Etiketler