ABD’de Yaşlıların Üçte Biri İnternet Kullanmıyor

ABD’deki yaşlı vatandaşların üçte biri hiç internet kullanmadığını söylüyor. Bu veriler Pew Research Center tarafından yapılan ve 65 yaş üstünün dijital olarak ne kadar aktif olduğunu ölçen bir araştırmanın sonucunda elde edilmiş. Yaşlılar 46 milyonluk nüfusları ile ABD popülasyonunun %15’ini oluşturuyor.

Ancak teknoloji adaptasyon oranları bu kitle içinde giderek artıyor. Ankete katılanların yüzde 42’si akıllı telefon sahibi olduğunu söylüyor. Bu oran 2013 yılında yalnızca %18 idi.

Öte yandan Pew’in raporu yaşlıların neredeyse yarısının evde geniş bant internete sahip olmadığını ortaya çıkarttı. Bu da diğer yaş grubundaki yüksek hızlı internet bağlantısı oranlarına göre çok daha düşük kalıyor; zira 31-49 yaş arası yetişkinlerin %81’i, 50-64 yaş arası yetişkinlerin ise %75’i evde internet  geniş bant erişimine sahip.

Pew’in bulgularına göre yaşlıların evinde internet olup olmamasında gelir büyük rol oynuyor. Yılda 75.000 dolardan daha fazla kazanç elde eden yaşlıların yüzde 87’si evde internete sahip olduklarını söylüyor. Geliri 30.000 doların altında olanlarda ise bu oran yalnızca %27.

ABD’de gittikçe daha çok yaşlı gayrimenkul ve sağlık alanlarında artan maliyetlerden ötürü sefalet içinde yaşıyor. Justice in Aging isimli organizasyon, 2030 yılına kadar toplamda 72 milyon yaşlının sefalet içinde yaşacağını tahmin ediyor.

Bugün ise 60 yaş üstü 25 milyondan fazla Amerikalı vatandaş finansal açıdan güvende değil.

Gelir bir yana, eğitim ve yaş gibi faktörler de yaşlıların teknoloji adaptasyonunda rol oynayan etmenler arasında.

Araştırmaya göre üniversite mezunları yeni teknolojilere uyum sağlama konusunda daha başarılı. Bununla birlikte 80 üstü yaş grubuna nazaran 65-69 yaş arası grup, evde internet sahibi olma, internette gezinme ve bir akıllı telefon edinme konularına daha meyilli görünüyor.

Ancak tıpkı genç nesilde olduğu gibi bazı yaşlılar da internete bağımlı hale gelebiliyor. İnternet kullanan yaşlıların onda biri “neredeyse sürekli” online olduklarını belirtti.

Etiketler