Salesforce CEO’su Marc Benioff’un Startuplarla İlgili Tahminleri

Ekonominin global bir durgunluğa doğru gittiği ortada. Bu durum, Salesforce gibi güçlü ve büyümekte olan teknoloji firmalarını, hisse fiyatları ve özel değerlemeler düştükçe, gidip alışveriş yapmasını gerektiren bir pozisyona sokuyor.

Bu hafta Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda verdiği bir röportaj sırasında Salesforce CEO’su Marc Benioff’a, satın almalarını artırıp artırmayacağı soruldu.

Cevabı kısa ve netti: Büyük bir ihtimalle hayır.

Benioff, büyük satın almaların, uzun zamandır Salesforce’un stratejileri arasında olmadığını belirtti. Yaptığı son büyük satın alma, 2013 yılında, 2,5 milyar dolar değerindeydi. Tabii ki aniden vites değiştirmeyi planlamıyor, ancak yine de tetikte durmayı ihmal etmiyor.

“Düşen hisselere sahipseniz ve bir şirketin CEO’suysanız, hem halka açık, hem özel firmalara bakar ve her daim kendinize, ‘Hedeflediğim firmayı satın alacak başka kurumlar var mı?’ diye sorarsınız.” diyor.

Ancak Salesforce, küçük startupları satın almaya devam edecek. Benioff, böyle firmaların sermaye açısından sıkıntılı olduğu için daha ucuz olacaklarını düşünüyor.

Benioff, yüksek değerli startuplar, değeri 1 milyar $’ı geçen tek boynuzlu atları (unicorn) kastediyor, arasında bir kan gölü olacağını tahmin eden pek çok kişi arasında.

Benioff’a göre eğer bu denli yüksek fiyatlı startuplar, ekonominin en sıcak olduğu dönemlerde halka açılmayı tercih etmezlerse, oldukça zor durumda kalacaklar. “Startuplar bu yeni dönemde yeni para toplamak zorunda kalacaklar. Bu da pek çok ölü tek boynuzlu atın olacağı anlamına geliyor.”

Etiketler