IŞİD Kendi Mesajlaşma Uygulamasını Kullanıyor

IŞİD (ISIS), artık kendi kriptolu mesajlaşma uygulamasına sahip.

Teröristler; WhatsApp, Telegram ve benzeri mesajlaşma uygulamalarından atıldıktan sonra, yeni ve güvenli bir Android uygulaması ile iletişim kurmaya başladılar. Bu uygulamanın adı “Alrawi”. Kriptolu olan uygulama, hükümet ve güvenlik teşkilatlarının terörist planlarını takip edebilmesini zorlaştırıyor. Bu uygulama, terörizm karşıtı network olan Ghost Security Group tarafından ortaya çıkartıldı. Fortune’un raporuna göre aynı grup daha önce, ISIS’in Telegram üzerinden iletişim kurduğunu tespit etmişti.

Uygulamanın güvenlik özellikleri, WhatsApp veya Telegram’daki kadar gelişmiş değil. Ancak yine de, mesajların başkası tarafından okunmasının önüne engeller koyuyor. Alrawi’nin arkasında bilinen bir şirket olmadığından, IŞİD’i uygulamadan atacak kimse bulunmuyor.

Alrawi uygulaması, Google Play’den indirilemiyor. İnternetin karanlık patikalarından yüklenmesi gerekiyor. Bu durum, mobil platformların, terörizmle mücadele konusunda ne kadar istekli olduğu sorusunu öne çıkartıyor.

Apple ve Google, şiddet örgütleyen uygulamaları, mağazalarından kolayca atabiliyorlar. Bunun bir adım ötesi ise, bu tip uygulamaların kullanımının önüne geçmek için, mobil işletim sistemleri içine bazı önlemlerin konulması. Acaba iki dev, bu tip bir çözüme yanaşır mı?

Etiketler