IŞİD’in Kullandığı Telegram’ın Kurucusu Fransız Hükümetini Suçladı

Güvenli ve şifreli mesajlaşma ile dosya paylaşım özelliği sunan popüler anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın Rus kurucusu Pavel Durov, Paris saldırılarıyla ilgili Fransız Hükümeti’ni suçlayan bir mesaj yayınladı.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov’un hükümetlerle arasının pek iyi olmadığını halihazırda biliyoruz. Zira Rus girişimci, kullanıcılarının bilgilerini hükümete vermeyi reddetmesi üzerine ülkesinden sınır dışı edilmişti.

Paris saldırılarıyla birlikte Berlin merkezli Telegram’ın IŞİD üyesi gruplar tarafından haberleşme aracı olarak kullanılması üzerine IŞİD’e bağlı 78’e hesabın kapatıldığı belirtilmişti. Ancak Reuters’e göre IŞİD daha fazla hesap açmaya ve Telegram’ı iletişim aracı olarak kullanmaya devam ediyor.

Tüm bu olaylar yaşanırken uygulamanın kurucusu Durov’un Instagram ve Facebook hesaplarından paylaştığı bir gönderi olay yarattı. Saldırılarda hayatını kaybedenler için baş sağlığı dileğinde bulunan Durov, şu açıklamayı yayınladı:

“Bence Fransız hükümeti bu saldırılarda IŞİD kadar sorumlu. Çünkü izledikleri politika ve dikkatsizlikleri bu trajedinin yaşanmasına yol açtı. Fransa’nın çok çalışan insanlarından vergi olarak aldıkları yüksek meblağlardaki paraları Orta Doğu’da gereksiz savaşlar yapmak ve Kuzey Afrikalı göçmenler için parazit bir sosyal cennet oluşturmak için kullanıyorlar. Paris’in bu basiretsiz sosyalistlerin elinde olduğunu ve mahvedildiğini görmek utanç verici. Umarım politikalarıyla birlikte sonsuza kadar giderler ve bu şehir yeniden tüm ihtişamıyla parlamaya devam eder. Güvenli, zengin ve güzel bir şekilde. Çok yaşa Fransa!”

Arka planda Eyfel Kulesi’nin olduğu bir fotoğrafıyla birlikte yayınladığı bu mesaj çok farklı yorumlar aldı.

Yorumlardan birinde; “Fransa’yı anlamıyorsun. Fransa’yı sevmiyorsun. Yaptığın yorumlarda izledikleri politika ne olursa olsun Fransızları hem de çok kötü bir zamanda rencide ediyorsun.” savını görmek mümkünken bir diğerinde;“ Ben bir Fransız’ım ve söylemeliyim ki saldırılardan bu yana böylesine göz önünde bir kişiden duyduğum en doğru ve gerçekçi mesajdı,” yazıyor.

Etiketler