YouTube Yöneticisi, Bir Videoyu Viral Yapanın Neler Olduğunu Açıkladı

YouTube’un Trend ve Kültür Departmanı Direktörü Kevin Allocca, YouTube kültürünün, ana akımın ne kadar büyük bir parçası haline geldiğini farkettiği anı hala dün gibi hatırlıyor.

Bu 2009 yılında gerçekleşmişti: ‘JK Wedding Entrance Dance’ isimli komik bir video, öylesine viral hale gelmişti ki, hit dizi The Office bile sonradan en popüler bölümlerinden biri haline gelecek olan Jim ve Pam’in evlendiği bölümde parodisini yapmıştı.

O zamandan beri, YouTube’un kitlesel medya ile ilişkisi tamamıyla değişti.

Allocca’nın Business Insider’a verdiği röportajda, “Bence YouTube, giderek pop kültürün oluştuğu yer haline geliyor.” diyor. “Ana akım pop kültür ile web kültürü arasındaki çizgi, pek çok yönden bulanıklaşıyor gibi.”

Allocca, ergenlik çağındaki gençlerin, YouTube’da karşılaştıkları sıradan insanları, eğlence sektöründe izledikleri geleneksel ünlülere tercih ettiklerini gösteren bir Variety araştırmasından da bahsediyor.

İşte bu nedenle YouTube, geçtiğimiz günlerde arayüzünde Trending isimli yeni bir sekme yaratarak hangi videoların popüler olduğunu ve çok konuşulduğunu gösteren bir sayfa oluşturdu.

Sekmedeki videolar düzenli olarak güncelleniyor ve “her anın en popüler videolarını” sunmayı amaçlıyor.

Pekiyi, gelelim asıl konuya: Bir videoyu viran yapan nedir?

2011 yılında Allocca, gerçekleştirdiği bir TED konuşmasında bir YouTube videosunu viral yapan 3 ana faktörden bahsetmişti: Videonun “tastemaker”ı, beklenmedik bir olay ve kullanıcı katılımı.

Kendisine bu açıklamayı günümüz için nasıl revize edebileceği soruldu. YouTube, yılın en trend on videosunun listesini daha yeni yayınladı ve listede, ekip arabasında “Shake It Off” şarkısını söyleyen Maryland polis memuru ile Obama’nın kendisi hakkında yazılan kaba tweetleri Jimmy Kimmel’ın talk show’unda okuması gibi çeşit çeşit video var.

Allocca, “Eğer bu videolara bakarsanız, çoğunun beklenmedik ve eşsiz olduğunu görürsünüz.” diyor. “Bir polis memurunun Taylor Swift şarkısına eşlik ettiği videoyu bir düşünün; bunun oldukça sıradışı bir olay olduğunu farkedersiniz. Biz de aslında tam olarak bunu seviyoruz. Yani ‘beklenmedik olay’ faktörü, halen geçerliliğini olduğu gibi koruyor.”

Aynısı, kullanıcı katılımı için de geçerli.

“Bana göre kullanıcıların bir giriş noktasının olması – mesela bir video hakkında istediğimiz yorumu yapabilmek veya videonun kendimize göre bir versiyonunu çekebilmek – oldukça önemli. Online video, 2015 yılında daha da interaktif bir deneyim haline geldi. Burada en önemli olan, sizin videoya verdiğiniz tepki.”

Değişen bir madde varsa, o da “tastemaker”, yani videoyu trend hale getiren kişi faktörü. Yine 2011’de yaptığı TED konuşması sırasında Allocca, bir videonun çılgınça izlenmesi için çoğu zaman bir talkshow’da konuşulması ya da bir ünlü tarafından paylaşılması gerektiğini vurgulamıştı.

Artık öyle bir şey yok.

“Bir şeyin viral olabilmesi için ne olursa olsun geniş bir insan kitlesine çok hızlı bir şekilde yayılması gerekiyor. Bu, önceden ünlüler tarafından, büyük medya kanalları aracılığıyla ya da Reddit gibi siteler yardımıyla yapılıyordu, ancak şimdi popüler YouTube üyeleri, bu seyirci kitlesini aslında kendileri inşa etmiş durumda.”

Örneğin, YouTube fenomeni Roman Atwood, kanalında 8 milyon takipçiye sahip. The SloMo Guys ise 6.5 milyon takipçisi var.

“Bence bu dinamik, o zamanlar yeni yeni olgunlaşmaya başlamıştı ancak son birkaç yıl içerisinde evrimleşerek çok daha belirleyici bir hale geldi. YouTube’u kariyer haline getirmiş, çok daha profesyonel insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Topluluğu etki altına alan akımlar artık çok farklı. Fenomenler, aynı zamanda videonun ‘tastemaker’ları.”

2015’in sonuna doğru YouTube, büyük bir fenomen grubu yaratarak toplama bir video hazırladı. Bu senenin YouTube Rewind videosunu buradan izleyebilirsiniz:

Etiketler