Formula E, İlk Sürücüsüz Araba Şampiyonasını Duyurdu

Yatırım şirketi Kinetic, Formula E ile işbirliği içinde 2016 itibariye A1’leri kullanacak sürücüsüz arabalar geliştirmek üzerine çalışıyor.

Sürücüsüz arabalar konusunda fazlasıyla konuşuldu ve yardımcı sürüş teknolojisi ile ilgili de fazlasıyla bolluk ve bereket görüyoruz. Car-to-car communication (arabalar arası iletişim) yazılımı gibi. Sürücüsüz arabaların neler yapabileceklerini göstermek için elektrik araç yarıştırma serisi Formula E, Kinetic ile bir ortaklığa giderek dünyanın ilk sürücüsüz araba yarışını gerçekleştireceğini duyurdu.

race-map

2016/17 sezonu için ayarlanmış olan Roborace, birbirinin aynısı olan sürücüsüz arabaları kullanan 10 takımdan oluşacak. Burada asıl zor olan, bu rekabetçi yazılımı geliştirebilmek. Takımlar, gerçek zamanlı engeller ile başa çıkabilecek, manevra kaldırabilecek ve risk-ödül senaryolarını dengeleyebilecek bir yapay zeka geliştirecekler. Yarışlar, dünyanın büyük şehirlerinde bulunan Formula E pistlerinde yapılacak ve sürücüsüz teknolojinin ekstrem hız ve risk esnasında gösterdiği performansı vitrine çıkartmış olacak. Profesyonel takımların yanısıra takımlardan en az birinin de kitle kaynaklı (crowdsourced) olması planlanıyor.

Yarış ile ilgili daha detaylı bilgi 2016 başlarında verilecek. İnsansız uçak yarışları ise yaklaşık bir yıldır yapılmakta.

Etiketler