Gmail’in Yerine Inbox Akıllı E-Posta Sistemi

Geçtiğimiz yıl Inbox uygulamasını tanıtan Google, Google e-posta kullanımını kökten değiştirecek büyük adımlar atmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

Kullanıcılarını Inbox by Gmail uygulamasını kullanmaya teşvik eden şirket için bazıları, bu hamleyle Gmail’in sonunu getirecek ilk adımı attığı yorumlarını yapıyor.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan Inbox, o günden beri Google yönetimi tarafından büyük ilgi görüyor. E-postaları akıllı bir şekilde organize eden ve e-postaları gruplayan sistem için Google, “ Sizin için çalışan Gelen Kutusu” tanımını yapıyor.

Şimdi telefonlarından Gmail’e erişmek isteyen kullanıcılar Inbox’a yönlendiriliyor. Kullanıcı Gmail’i açmak istediğinde karşısına Inbox’ı kullanmak isteyebileceği yönünde bir yönlendirme ekranı açılıyor.

Ekranda, “Inbox’ı denediğin için teşekkürler! İşleri kolaylaştırmak adına Gmail’i güncelledik ve seni buraya yönlendirdik” yazıyor.

Gmail’in normal ekranına geri dönme opsiyonu hala mevcut. “Kapat” yapan sekmeye bastığınızda her zamanki Gmail arayüzüne erişebiliyorsunuz.

Kullanıcılar Inbox kullanmaya başlasa da diledikleri zaman Ayarlar’dan Inbox hizmetini kapatabiliyor.

Bazı kullanıcılara göre bu hamle Gmail’in şu anki formunun sonunu hazırlayan bir emare niteliğinde. Inbox’ın ileride e-posta okumak için varsayılan bir yol olacağı düşünülüyor.

Google sözcüsü konuya ilişkin, “Gmail canlı ve iyi durumda. Inbox kullanıcıları için bir URL ezberlemek zorunda olmadan Gmail.com üzerinden Inbox internet sitesine erişim sağlamanın kusursuz bir yolunu geliştirmek istedik. Opsiyonel yönlendirme Inbox’a düzenli olarak erişmeyi kolaylaştırıyor. Ancak kullanıcı isterse bu özelliği Ayarlar sekmesi altından kolayca kapatabilir,” dedi.

Inbox, Gmail görünümünü tamamlayıcı nitelikte geliştirilmiş bir uygulama. Dahası kullanıcıların Gmail adreslerini aynı şekilde korumasına olanak sağlıyor. Ancak Gmail düşünüldüğünde e-postaların uzun listeler halinde sıralandığı, Konu, Tarih ve Gönderen bilgisinin yer aldığı tasarım, Gmail 11 yıl önce tanıtıldığından beri neredeyse hiç değişmedi.

Bakalım ilerleyen zamanlarda Gmail’in yerini Inbox alacak mı? Belki de hızla artan akıllı telefon kullanımına bağlı olarak kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Inbox kullanmaya başladığında Google tarafından bu kararın alınması da kolaylaşmış olur.

Etiketler