Elon Musk ve Sam Altman, OpenAI ile Yapay Zeka Alanına El Attı

Facebook ve Google gibi devlerin, hizmetlerini otomatikleştirmek için “öğrenen makine” ve “yapay zeka” kullanımına yönelmeleri, Silikon Vadisinin yapay zeka savaşlarına sahne olacağını gösteriyor. Öte yandan, Elon Musk ve arkadaşları tarafından oluşturulan OpenAI organizasyonu, kar kaygısı gütmeden yapay zeka ile insanlığa fayda sağlamayı amaçlıyor.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Musk, OpenAI‘ı duyurmak için Twitter’ı seçti.

Organizasyonun eş başkanı ve Y Combinator CEO’su Sam Altman, son birkaç aydır, yapılanma ile ilgili olarak gayretli çalışmalarda bir araya geldiklerini belirtti. Organizasyon, Altman, Musk, LinkedIn kurucusu Reid Hoffman ve Palantir yönetim kurulu başkanı Peter Thiel gibi isimlerden toplanan 1 milyar $ yatırımla işe başlıyor.

OpenAI, blog iletilerinde kar amacı gütmeyen yapısının esneklik sağlayacağını, böylelikle insan üzerine olumlu etki yaratmaya odaklanmalarının daha kolay olacağı söyleniyor. Organizasyon, yapay zekanın birey iradesinin bir uzantısı olması gerektiğini ve özgür ama güvenli şekilde geniş tabana yayılması gerektiğini düşünüyor.

OpenAI, bünyesinde adeta bir yıldızlar takımını barındırıyor: Musk ve Altman eş başkan, Google’ın bilim adamı Ilya Sutskever araştırma direktörü ve daha önce ödeme sektöründe Stripe şirketinde bulunan Greg Brockman CTO olarak görev alıyor.

Altman projenin, hemen hemen herkes için tam zamanlı bir görev olacağını belirtiyor ve kendisini bu işe adayacağını belirtirken, Musk’ın haftada bir kendilerine katılacağını ekliyor.

Altman, OpenAI’ın üzerinde çalışacağı her şeyin, üreteceği fikri haklar da dahil, kamuya açılacağını söylüyor. Buna tek istisnayı, güvenlik konusunda risk oluşturabilecek konuları görüyor. Fast Company’e verdiği beyanatta, “Genel olarak söyleyecek olursak, üreteceğimiz patentlerin tamamını kamuya açacağız.” diyor.

Facebook ve Google, yapay zekayı kullanmak için hızla çalışıyorlar. Facebook yakın zamanda, yapay zeka araştırmalarında kullanılan bilgisayarların gücünü ve verimliliğini ikiye katlayan yeni açık kaynak temelli bilgi işleme donanımı olan “Big Sur” platformunu duyurdu. Şirket ayrıca, görme özürlü kullanıcılarına yardımcı olmak ve sunduğu hizmetteki kapsamlı görevleri kolaylaştırmak için yapay zeka kullanmaktan bahsediyor. Recode haber sitesine göre, Google da yapay zeka araştırma ve geliştirme konusunda önemli derecede efor harcıyor ancak bilgi verme konusunda temkinli davranıyor.

Altman, OpenAI’ın Facebook ve Google da dahil yapay zeka ile ilgilenen tüm şirketlerle ortak çalışacağını belirtiyor. Ayrıca şu ana kadarki çalışmalarda işbirliğinin bulunmadığını, ancak OpenAI’ın kuruluşunun duyurulması ile durumun değişeceğini umduğunu ekliyor.

Pek çok şirketin yapay zeka çalışmaları, kar amacı taşıyan projelerin parçası olarak devam ederken Altman, OpenAI’ın misyonunun ve finansmanının kimsede tehdit edilme hissi yaratmaması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Eğer misyonumuzu beğenmedilerse durum başka. Çünkü yeni bir kavrayış yaratmaya ve dünyaya sunmaya çalışıyoruz.”

Etiketler