Volkswagen, Emisyon Skandalının Maliyetini Karşılayabilmek Adına 21 Milyar Dolarlık Kredi Alacak

Çeşitli kaynaklara göre Volkswagen, farklı bankalar ile bir anlaşmaya vararak 20 milyar euro, yani yaklaşık olarak 21.2 milyar dolarlık bir “köprü kredi” (bridge loan) alarak emisyon skandalı sonrası ortaya çıkan maliyetleri karşılamak peşinde.

Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi, finansal kaynaklarına destek oluşturmak için büyük baskı altında; keza an itibariyle multi-milyar euro maliyetinde mevzuat cezası, sayısız dava ve 11 milyon dizel aracın tamiri ile karşı karşıya.

Gizlilikten ötürü isimlerini vermemekle beraber Reuters’a konuşan iki kaynak, halihazırda 13 banka, ya her biri 1.5 milyar euro ile 2.5 milyar euro olmak üzere kredinin belli kısımlarını ya da toplam 29 milyar euro olmak üzere tutarın tamamını firmaya önermekte.

Alman asıllı VW’in Wolfsburg temsilcisi ise yorum yapmaktan kaçındı.

Volkswagen, an itibariyle dizel emisyon skandalı sonrası oluşan ön maliyetler için 6.7 milyar euro kenara ayırmış durumda. Karbondioksit emisyonu sahteciliği de dahil olmak üzere, ek giderlerin en az 2 milyar euro olacağını tahmin edilmekte.

Geçtiğimiz salı günü New York merkezli kredi değerlendirme kuruluşu Standard & Poor’s, VW kredi notunu A-‘den BBB+’a düşürdü.

Etiketler