İş Ararken Sosyal Medya Hesaplarınıza Özen Göstermeyi Unutmayın

Potansiyel işvereninizin sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmesinin sadece sinir bozucu bir şehir efsanesi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.

Görünen o ki, her üç işverenden biri, online platformlarda karşılarına çıkan bilgiler yüzünden potansiyel adayları reddediyor. Oraya buraya özgeçmişinizi göndermeye başlamadan önce bilmeniz gerekenlere bu yazıda ulaşabilirsiniz. İşin özü şu: Sırf arkadaşlarınızla yaptığınız bekarlığa veda partisinden kalma resimleri silmediniz diye bir iş teklifinden olmayın.

İş Arayanlar İçin Sosyal Medya İpuçları

Bugün sosyal medya, hiçbir zaman olmadığımız kadar iletişimde olmamızı sağlıyor. Maalesef bu da potansiyel işverenlerimize hakkımızda bizim istediğimizden fazlasını öğrenme imkanı sunuyor. Bu tür keşiflerin bir başvuruyu eleme olasılığı, düşündüğünüzden de fazla.

Bahar Temizliği

İşverenlerin %86’sının bir sosyal ağ profili var.

İnternette ne kadar dijital kirlilik bıraktığınızı öğrenmek için kendinizi google’layın. Temizleyebildiğiniz kadar suçüstü fotoğrafınızı ve huysuz statünüzü temizleyin. Özel hayatınızın özel kalması için gerektiğinde ayarlarınızda değişiklik yapın.

%76’sı Facebook, %53’ü Twitter ve %48’i LinkedIn olmak üzere işverenlerin %45’i, adayların sosyal medya hesaplarını kontrol ettiklerini itiraf ediyor. 3 işverenden 1’i sosyal medyada öğrendikleri bir bilgi yüzünden potansiyel adaylarını reddediyor.

Dört Dörtlük Fotoğraf

Bir resim, bin söze bedel derler. Bu yüzden sizin fotoğrafınızın da sizin hakkınızda pozitif izlenimler bıraktığına emin olun. Herkese açık olan (public) fotoğraflarınızın profesyonelliğin dışındaysa, görünürlük ayarlarını özelleştirin veya fotoğrafları tamamen kaldırın.

Profil Fotoğrafı Günahları

 • Default görsel (Twitter için yumurta) tembel izlenimi verir.
 • Size ait olmayan görseller, kişisel markanıza zarar verir.
 • Piksel piksel veya bulanık görünen fotoğraflar profesyonel değildir.
 • Zevksiz ve ofansif fotoğraflar ise uygunsuzdur.

İşverenler, Neden Adayları Online Yoldan Araştırır?

 • %65: Toplumsal davranışları açısından adayın profesyonelliğini test etmek.
 • %51: Adayın şirket kültürüne uyum sağlayıp sağlayamayacağını değerlendirmek.
 • %45: Adayın nitelikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak.

Ne Tweetlersen, O’sundur

Hepimiz rahatça şikayet etmeyi çok severiz, ancak herhangi bir şey hakkında şikayet etmek için sosyal medyayı kullanmanız, üzerinizde negatif bir izlenim oluşturabilir. Onun yerine, ilginç ve sektörünüzle bağlantılı içerikler paylaşın. Tercih ettiğiniz sektörle alakalı kişi ve şirketleri takip ederek sektörün nabzından geri kalmamaya gayret edin. Böylelikle alanınızla gerçekten ilgilendiğinizi ortaya koyarak potansiyel işvereninizden olumlu not alırsınız.

Online Araştırma Sonrası: İşe Almak İçin İlk 4 Sebep

 1. %50: Düzgün kişilik
 2. %57: Profesyonel imaj
 3. %50: Geniş ilgi alanı
 4. %49: Özgeçmiş bilgilerinin doğruluğu

Online Araştırma Sonrası: İşe Almamak İçin İlk 4 Sebep

 1. %50: Uygunsuz içerik paylaşımı
 2. %48: Adayın alkol/uyuşturucu aldığına dair veri
 3. %33: Önceki işvereni hakkında kötü söylemler
 4. %24: Nitelikleri hakkında yalan söylenmesi

Kıssadan hisse; profilinizin herkese açık olarak görünen kısımlarını güncelleyerek online imajınızı iyileştirin. Saklamayı tercih edeceğiniz şeyleri de potansiyel işverenlerinizden uzak tutun.

Etiketler