Apple iPad Pro İncelemesi

Forbes Teknoloji sayfası yazarlarından Brooke Crothers, Apple’ın yeni ürünü iPad Pro’yu inceledi. İşte Forbes’ta yayınlanan analiz:

iPad Pro akıllı klavyesi olmadan da olsa elime ulaştı. İşte Apple’ın şu ana kadar çıkardığı en büyük ve etkileyici iPad deneyimim.

Şunu sorup duruyorum. Apple neden dizüstü bilgisayar yerine geçebilecek bir tableti akıllı klavyesi olmadan teslim eder. 20 Kasım itibariyle klavyenin 4-5 hafta içinde teslim edilebileceği bilgisi veriliyor. Şimdilik kullandığım sanal klavyeden oldukça memnunum. Ufak sohbetler ve yazışmalar için sanal klavye oldukça kullanışlı. Lakin uzun uzadıya yazı yazmak ve veri girmek söz konusu olduğunda Akıllı Klavye şart.

iPad Pro En Üst Düzey Tablet Olabilir Mi?

Klavye sorununu göz ardı edersek haberler gayet güzel. Tüm bu yıllar boyunca 9.7 inç veya daha ufak bir ekrana bakarak boşuna zaman harcamışım diyebilirim. İnternet siteleri, tarama yapma, videolar, yazı yazma ve diğer her şeyde çok daha başarılı. Herkesin benimle aynı fikirde olmadığını biliyorum zira bazı eleştirmenler Pro’yu fazla büyük, hantal ve kafa karıştırıcı olacak nitelendiriyor. Ancak ben, Apple’ın neden böyle bir cihaz geliştirdiğini anlayabiliyorum. İşte bu nedenler:

  1. Dizüstü Bilgisayar Yerine Kullanılabiliyor:

Part-time dizüstü bilgisayar gibi düşünülebilir. Eğer hareket halindeyseniz ve her uygulamaya erişim gereksiniminiz yoksa oldukça güzel bir seçenek. Ağır değil ancak yeterince büyük. 13 inçlik ekran boyutuna rağmen yalnızca 720 gram gibi bir ağırlığa sahip. Şarj süresi ise bir dizüstü bilgisayar gereksinimini ortadan kaldırmaya yetiyor. Şu ana kadar şarjın bitme süresi kullandığım MacBook Pro 13 Retina’nın enerjiyi su gibi harcadığını gösteriyor. Zannımca Pro, ikili pil desteği sayesinde pek çok dizüstü bilgisayarı gölgede bırakacak.

  1. Media Kalitesi:

Pro’da bir video izledikten sonra iPad Air’i tekrar elime almak bile zor geliyor. Benim için çoktan modası geçti.

  1. Apple Pencil:

Apple’ın yeni tanıttığı “kalem”iyle ilgili yorumda bulunacak yeterlilikte değilim ancak Pro’nun tüm dünya tarafından övgüyle anılmasının nedenlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunları göz önünde bulundurursak son 5 yılınızı 9.7 inçlik ekranlara bakarak geçirdiğinizi düşünelim ve günün birinde bir marka 13 inçlik ekran yapma fikriyle karşınıza çıkıyor. Bu fikre çok sevineceğinizi tahmin edebiliyorum. Apple’ın neden bu cihazı geliştirdiğini gerçekten anlıyorum. Zira iPad Air 2 tabletim çoktan kenarda tozlanmak üzere yerini aldı.

Etiketler