Uykumuzu Koruması İçin Telefonların Yatak Moduna İhtiyacı Var

Tıp dünyasının önde gelen doktorlarından Paul Gringras, akıllı telefonların, tabletlerin ve e-okuyucuların, insanların uykularını bölmelerini engelleyecek, otomatik bir “yatak modu”na sahip olmaları gerektiğini öne sürdü.

Profesör Gringras, vücut saatini geciktiren ve insanları geç saatlere kadar ayakta tutan mavi ışığı filtreleyebilen telefon ayarlarının kurulması gerektiğini savunmakta.

Londra’daki Evelina Çocuk Hastanesi’nde çalışan profesör, her yeni cihaz modelinin “daha mavi ve daha parlak” olduğu tespitinde bulunuyor.

Üreticilerin daha “sorumlu” davranması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Akşama doğru hava karardıkça vücudumuz melatonin adı verilen uyku hormonunu salgılamaya başlar, bu da uykumuzu getirir.

Özellikle spektrumun mavi-yeşil ucunda bulunan belirli ışık dalgaları, bu uyku sistemini bozabiliyor.

Profesör Gringras, cihazlar tarafından yayılan ışığı analiz eden, Frontiers in Public Health’te yayınlanan bir çalışmaya öncülük etti. Bu çalışma sonucunda, yeni çıkan cihazların daha büyük ve daha parlak olduğu, daha yüksek kontrasta sahip olduğundan da daha çok mavi ışık saldığı ortaya çıktı.

Çocuk uykusu branşında uzmanlaşmış olan profesör, BBC News’a, “Bu aslında gündüz kullanımı için ideal, ama gece kullanımı için felaket.” şeklinde bir açıklama yaptı. “Elde edilen veriler, eğer gece vakti bu cihazlardan herhangi birinin karşısındaysanız, uyumanızın bir saat gecikeceğini yönünde.”

Bu yeşil-mavi ışık yayılmalarını azaltmaya yönelik bazı uyku-algılayıcı uygulamaların şimdiden geliştirildiği belirtiliyor.

Buna ek olarak telefonlara getirilecek uyku vakti modu, mavi rengi otomatik olarak filtreleyebilecek; tıpkı f.lux’ın yaptığı gibi.

Gringras’a göre, üretici firmaların daha sorumlu davranmaları gerekiyor ve bunun anahtarı, süreci otomatize etmekte.

Profesör Gringras, “İçinde yaşadığımız dünyayı olduğu gibi kabul etmek ve hiçbir şey yapmamak yeterli değil. Bunlar eğlenceli cihazlar olabilir ama özellikle gece vakti onlardan biraz da olsa korunmamız gerekiyor.”

Etiketler