GE Türkiye İnovasyon Merkezi Açıldı

General Electric (GE), 4 Kasım Çarşamba günü İstanbul Teknopark’ta GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. GE Dijital Dünya Başkanı Bill Ruh, GE Orta Doğu Kuzey Afrika ve Türkiye İnovasyon Başkanı Rania Rostom ve GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy’un katılımıyla gerçekleşen açılışta endüstrilerde inovasyonun itici gücüne ve büyüyen ekosistemiyle Türkiye’nin bölgede sahip olduğu büyük potansiyeline vurgu yapıldı. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nin temel hedefleri, ekosistem dahilinde yerel inovasyonu teşvik etmek, endüstrilerin karşılaştığı zorluklarının aşılmasına iş birlikleri yaparak yardımcı olmak ve müşterilerin üretimlerini ve operasyonel verimliliklerini artırmak için ileri üretim teknikleri ve endüstriyel internet çözümleri sunmak olacak.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde tam donanımlı bir GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, GE Garaj atölyesi; enerji, sağlık havacılık, su, petrol & gaz, ulaşım ve aydınlatma sektörleri hakkında endüstriyel internet çözümleri ve Türkiye’deki potansiyel uygulama alanlarına dair bilgiler; akademik yayınlara erişim ve GE patent kitaplığı bulunuyor.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi açılışında, GAMA ve GE, GAMA’nın Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santralıve Kırkağaç, Sares, Karadağ ve Gökres Rüzgar Santrallerinde pilot olarak GE’nin yazılım çözümlerini kullanması çerçevesinde bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında GE ve GAMA; operasyon, bakım, yakıt tüketimi, plansız duruş ve emisyon maliyetlerini azaltmak için operasyon ve bakım faaliyetlerini iyileştirme, ekipman verimliliği ve varlık yönetimi üzerine çalışmalar yürütecek.

Endüstriyel İnternet Türkiye’nin Enerji Verimliliği Hedeflerini Destekliyor

Son 10 yılda Türkiye’deki elektrik tüketimi yüzde 78 arttı ve 2020 yılına kadar ülkenin enerji ihtiyacı her yıl yüzde 6 ile 8 arasında bir oranda artış gösterecek. 2014 yılında Türkiye’nin dışarıdan aldığı enerjinin maliyeti 50 milyar doları ve 2013 yılından itibaren endüstriyel su tüketimi, Türkiye’nin toplam su tüketimin yüzde 20’sini buldu. GE Türkiye İnovasyon Merkezi, Türkiye ekonomisinin gelişiminde aktif bir rol oynayacak ve konusunda uzman iş ortaklarıyla birlikte endüstrinin ihtiyacı olan yenilikçi çözümler üzerinde çalışacak. Bu girişimler, Türkiye’nin verimlilik hedeflerini yakalamasına ve Türkiye’nin etkili bir şekilde dijitalleşmesine de yardımcı olacak.

GE Türkiye İnovasyon Merkezi, müşteriler ve paydaşlarla birlikte endüstriyel bir kuluçka merkezi olarak hizmet vermenin yanı sıra iş birliği ve birlikte geliştirmeyi de destekleyecek. Merkez, tüm GE iş kollarının arasında bilgi, teknoloji ve araçlara erişim sağlayan ve şirkete rekabet avantajı sunan GE Store’u da güçlendirecek.

Bill Ruh
Bill Ruh

GE Dijital Dünya Başkanı Bill Ruh, GE’nin dijital bir endüstri şirketine dönüştüğünün altını çizerek Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin önemini vurguladı. GE, makineleri, veriyi ve insanları birbirine bağlayan ve böylece daha iyi, daha hızlı, daha güvenli ve daha güvenilir performans sunan yeni bir endüstriyel çağa liderlik ediyor. Büyük veri analizleriyle birbirine bağlanmış endüstriyel teknoloji olarak tanımlanan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, müşterilere ileri teknolojilere sahip ürün ve çözümler sunuyor.

Bill Ruh, yaptığı konuşmada, “Büyüme ve verimlilik sağlamak için analitik ve öngörülebilir bilgilere odağın artması, konumu itibariyle Türkiye’yi müşteriler için sonuç üreten bir inovasyon üssü haline getirebilir.  Dünyada yeni inovasyon çağında makinelerin, büyük veri analizlerinin ve insanların birbirine bağlantılı hale gelmesi küresel endüstriyi ve altyapıları değiştiriyor” dedi.

Canan Özsoy
Canan Özsoy

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, “GE olarak Türkiye’de 65 yıldan fazla süredir faaliyet gösteriyoruz ve inovasyonun gelişimini her zaman destekliyoruz. Yerel çözümler ile inovasyonu teşvik etmek için GE’nin küresel deneyiminden ve bilgi birikiminden faydalanan merkezin, Türkiye ekonomisinin gelişiminde aktif bir rol oynayacağına ve özellikle enerji, sağlık ve LED endüstrilerinde önemli gelişmelere imza atacağına inanıyorum. GE Türkiye olarak merkezde, öncelikli endüstrileri tanımlayarak ve iş birlikleri kurarak müşterilerimiz, üniversiteler, mühendisler, girişimciler ve öğrenciler ile çalışmalar gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Merkezdeki GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Eğitim Laboratuvarı Bio-farmatik Teknolojiyi Geliştirecek

GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Eğitim Laboratuvarı, ilaç geliştirme, protein bilimi ve bio-proses araştırmaları için şirketin en gelişmiş araçlarını ve son teknolojiyi içeriyor. Laboratuvar, Türkiye biyomedikal sektörüne ileri teknik bir eğitim ve gelişmiş teknoloji fırsatının yanı sıra üniversiteler için bio-teknoloji unsurları seviyesinde kurs imkanları sunuyor. Akademik personellere, eczacılıkla ve biyolojiyle ilgili araştırma yapanlara, Ortadoğu’daki ve Rusya’daki GE müşterilerine açık olan laboratuvarda en gelişmiş GE ekipmanları, küçük ölçekli araştırma çalışmaları yapmak mümkün olacak. Aktif bir multidisipliner bilimsel ortamda GE teknolojilerin kullanılması, şirketin yaşam bilimleri araştırmaları kapsamında yeni inovasyonlar ve teknolojiler geliştirmesini hızlandıracak.

Etiketler